fbpx

Dünyadan Sesler

Müzik insan hayatında fon gibidir çoğu zaman. Ruhumuzun en başarılı temsilidir. Peki binlerce faklı ezgi nereye kadar bir arada kalabilir birbirine benzemeden? Her dönem olduğu gibi birbirinin aynısı müzikler(!) kulaklarımızdan izinsiz girse de zihnimize, özel ve özgün üretimler hep daha güzel besler ruhu. Tam da bu noktada Dünyadan Sesler dinleyicilerine ufuk açan bir yelpaze ile ezgilerini estiriyor.

Keşfi ile hayatımıza bin bir çeşit renk sunan Dünyadan Sesler; 2011’de radyo yayını olarak dünyanın her yerinden bilinmez sesleri ve çalgıları bizlerle buluşturmaya başlamış muazzam bir müzik kanalı!

Radyolarda kısırdöngü halinde başımızı ağrıtan “popüler” ses yığınlarının paslarını silen, ruhumuzu parlatan kaliteli müzikler yayınlıyor. Adı üzerinde olduğu gibi dünyanın dört bir yanından sanatçıları ve dilleri bir araya getiriyor. Hatta kendileri durumu “Dünya üzerinde müziklerimizin dinlenmediği tek yer Grönland Adası J” şeklinde yorumluyor.

Shantel’den Işıl Germen’e, Erkin Koray’dan Mark Eliyahu’ya, Kore’den Tunus’a koca evreni kucaklıyor. Uyarmak gerekir ki bağımlılık yaratabilir bu kanal. Hayran kalınan her yeni ses karşısında “Bundan iyi müzik yapan yoktur herhalde” diyeceksiniz ama her seferinde daha iyisini bulacaksınız o seslerde. Daha fazla bekletmeden henüz tanışmayanlara Dünyadan Sesler’den ufak bir derlemeyi sizlerle buluşturuyoruz.

James Brown yorumuyla tanıdığımız It’s a Man World

Dobranotch St.Perersburg merkezli, Eski Sovyetler Birliği ve bu yerlerin geleneklerinden ilham alarak müzik üretiyorlar. Müzik çok tanıdık değil mi?

Ney’e güzellik katan bir parça, Alexandra…

Janis Joplin’sin olmaz elbette!

Muazzam orkestra ile bir klasik

“Sin Palabras” İspanyolca “Kelimeler Olmadan” demek, hüznün büründüğü en güzel hallerden

Kuzey Afrika’nın yerel dillerinden olan Berberce yazılmış “A Vava Inouva” “Küçük Adamım” anlamına geliyor.

Zamansız şarkılardan

Yasmin Levy’den Naci En Alamo olarak tanıdığımız bu eşsiz şarkı, Filistinli sanatçı tarafından “Naci En Palestina” olarak tekrar yorumlanmış, sözleri iz bırakıyor…

344 şarkıdan birini seçmek zorunda kalsam kesinlikle bıkmadan Journey!

İspanyol çingenelerinin hayatını anlatan Vengo filminin soundtracki, o zaman dans!

Norveçli alternatif rock grubu Madrugada sessizce esiyor.

Bir kez daha anlıyoruz ki şarkıların dili olmaz…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.