fbpx

Dünya’nın 50.000 Bal Arısı

“Ne zaman birisi arılar hakkında konuşsa ya da onlar hakkında yazsa bu sizin aklınızda kalır; ama resimler kalbinize ulaşır.”

Bal arıları polen taşımaları nedeniyle Dünya’daki doğal düzenin korunmasında oldukça önemli bir yere sahip olan hayvanlardır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, her geçen gün artan nüfus ve şehirleşme nedeniyle ekosistemimizin dengesini sağlamada son derece önemli olan bal arılarının sayılarında düşüş olduğunu gösteriyor. Amerikalı sanatçı  Matthew Willey’nin başlattığı ve Burt’s Bees adlı firmanın desteklediği “The Good of the Hive” Projesi, bal arılarının sayısındaki bu düşüşe dikkat çekmeyi ve binlerce bal arısının kovanın içindeki birlikleri ile insan toplumları arasındaki güçlü bağlantıyı gözler önüne sermeyi amaçlayan bir proje.

 

ari1

Willey, bu proje kapsamında sağlıklı bir arı kovanı için gereken minimum arı sayısı olan 50.000 adet bal arısını temsilen Dünya’nın dört bir yanına 50.000 bal arası çizmeyi hedefliyor. Sanatçı şimdilik Seattle, Washington D.C. ve LaBelle’de 892 bal arısı çizmiş bulunmakta. Çizdiği arıların büyüklükleri değişse de, büyük olanların daha çok dikkat çektiğine inanan Matthew Willey; insanların, arıların kovan içindeki birliklerini örnek aldıkları takdirde bireysel olarak yapabileceklerinden çok daha büyük işler yapabileceklerine inanıyor.

İşte Bu Çizimlerden Bazıları

 

ari4

 

ari5

 

ari6

 

ari11

 

ari10

 

ari2

 

ari9

 

Dünya’nın çeşitli yerlerine 50.000 bal arısı çizerek, Dünya’yı kocaman bir arı kovanı haline getirecek olan bu renkli projeye destek vermek ve The Good of the Hive’ın (Kovanın İyisi’nin) bir dostu olmak için linkteki formu doldurabilirsiniz: http://www.thegoodofthehive.com/support-friends/

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.