Dünya’nın Dört Bir Yanından Çağdaş Sanat Fuarları

Sergilenen “her şey ”in bir sanat eseri sayıldığı sanat fuarlarının geçmişi emperyalizmin ekonomik ve kültürel üstünlük için yarıştığı 19. yüzyıl sergilerine dayanıyor. Günümüzde sanat fuarları; sanatçıları, küratörleri, koleksiyoncuları ve sanatseverleri bir araya getiren önemli pazarlar. Uluslararası boyutta ün yapmış fuarlar, çağdaş sanat dünyamızda en merkezi yerler haline geldi ve bulundukları yerin isimleriyle anılıyorlar.

Kassel

dunyanin-dort-bir-yanindan-sanat-fuarlari (1)

Almanya’nın Kassel şehri 1955 yılından itibaren her 5 yılda bir düzenlenen ve 100 gün boyunca süren “Documenta Sanat Fuarı’na ev sahipliği yapıyor. 2. Dünya Savaşı’nda yerle bir olan kent, savaş sonrasında yeniden inşa ediliyor ve “Alman kamu hayatını uluslararası moderniteyle barıştırma ve kendi başarısız aydınlanması ile yüzleşme” amacıyla tasarlanmış bir sanat fuarı için uygun bir yer olarak düşünülüyor. Arnold Bode tarafından yaratılan fuar ilk olarak Fredericianum Müzesi’nde zamanla eklenen Documenta-Halle, Karlsaue Parkı, Schloss Wilhelmshöhe, Ottoneum, Neue Galerie gibi çeşitli mekanlarda gerçekleştiriliyor. Son olarak 2012’de düzenlenen ve 860 bin ziyaretçinin katıldığı fuar için bir sonraki tarih 2017.

Art Basel

dunyanin-dort-bir-yanindan-sanat-fuarlari (1)

Dünyanın en büyük sanat fuarı… İsviçre’de 1970 yılından beri Art Basel fuarı “Sanat Dünyasının Olimpiyatları” olarak anılıyor. Her yıl 300’den fazla galerinin katıldığı Art Basel ayrıca aynı adla düzenlenen Florida’da Miami Beach’te ve Hong Kong’ta olmak üzere iki kardeş fuara da sahip. 2015’te 4000 sanatçının katıldığı Basel’deki fuar, gelecek yıl 16-19 Haziran’da gerçekleşecek.

Frieze

dunyanin-dort-bir-yanindan-sanat-fuarlari (2)

Her yıl Londra’da Regent’s Park’ta düzenlenen “Frieze Sanat Fuarı” dünyanın en etkili sanat fuarı olarak gösteriliyor. 2003 yılında Matthew Slotover ve Amanda Sharp tarafından açılan bu fuar Londra’nın ilk uluslararası çağdaş sanat fuarı ve o tarihten beri sanat dünyasında gündemi belirlemeye devam ediyor. 170’ten fazla sanatçının katıldığı fuar aynı zamanda sanatçıların özel olarak oluşturduğu projeleri ve sanatsal eğitim müfredatlarını içeriyor. Özellikle yaşayan sanatçılara odaklı bu fuar 2016’da 5-8 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek.

The Armory Show

dunyanin-dort-bir-yanindan-sanat-fuarlari (4)

2000 yılından beri mart ayında düzenlenen fuar, Amerika’nın en önemli sanat fuarı olarak gösteriliyor. Dünya çapında galerilerin katıldığı fuar 20. ve 21. yüzyılların en önemli eserlerine adanmış.

ART DUBAI

dunyanin-dort-bir-yanindan-sanat-fuarlari (5)

Gelecek yıl 16-19 Mart tarihleri arasında 10. kez gerçekleşecek Art Dubai, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güney Asya ülkelerinin önde gelen sanat fuarı. Uluslararası boyutta 90 galerinin, 500’den fazla yazar ve sanatçının katıldığı bu fuarda sergilerin yanında atölye ve konferanslar da düzenleniyor.

ARCO MADRID

dunyanin-dort-bir-yanindan-sanat-fuarlari (6)

1982’den beri her yıl Şubat ayında gerçekleşen ARCO Madrid, İspanya’nın en tanınmış uluslararası sanat olaylarından biri. Her yıl 200’den fazla galerinin katıldığı fuarda ayrıca çeşitli panel ve atölyeler düzenleniyor. Fuar, 24-28 Şubat 2016 tarihleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açacak.

TEFAF MAASTRICHT

dunyanin-dort-bir-yanindan-sanat-fuarlari (7)

Hollanda’da gerçekleştirilen Avrupa Güzel Sanatlar Fuarı’nı her yıl ortalama 70 bin kişi ziyaret ediyor. 20 ülkeden dünya çapında bilinen 260 galeriden sanat eserleri ve antikaların sergilendiği fuarda 2013 yılında sergilenen eserlerin toplam değeri 4 milyar Euro. Sergi, gelecek yıl 11-20 Mart tarihleri arasında düzenlenecek.

FIAC

dunyanin-dort-bir-yanindan-sanat-fuarlari (8)

Fransa’da düzenlenen fuarda özellikle el sanatları ve antikalar ön plana çıkıyor. Fuar, gelecek yıl 20-23 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek.

ULUSLARARASI İSTANBUL SANAT FUARI

dunyanin-dort-bir-yanindan-sanat-fuarlari (9)

Bu yıl 7-15 Kasım tarihlerinde düzenlenecek İstanbul Sanat Fuarı 25. yılını kutluyor. Fuarda her yıl yaklaşık 1000 sanatçının eserleri sergileniyor. 25. yıla özel etkinliklerin de yapılacağı, Büyükçekmece TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen fuarın bu yılki ana teması “Geçmişe Tanıklık”.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Dört Kültür, Bir Şehir: İznik

Sur duvarları, Roma’dan Osmanlı’ya kalıntıları, çinileri, zeytinleri ve muhteşem göl manzarası ile İznik; İstanbul’a yakın kaçamaklar için ideal bir varış...

Kapat