Dünyanın Dört Bir Yanından En Etkileyici 5 Kitabevi

Kitabevlerinin barındırdığı kitaplar kadar dizaynı da kitapseverler için cezbedici bir unsurdur. Bu unsuru yok saymak istemeyen kitabevleri, birbirinden güzel dizaynlar ile kitapseverlerin ilgi odağı olmaya çalışmaktadır. Haydi öyleyse, dizaynları ile dünya çapında ün salmış olan 5 kitabevinde kısa bir gezinti yapalım.

 

Shakespeare and Company

Daha çok İngiliz edebiyatı üzerine yoğunlaşan bu kitabevi, Fransa’nın başkenti Paris’tedir. “Shakespeare and Company” bir zamanlar; Ernest Hemingway, Ezra Pound ve F. Scott Fitzgerald gibi yazarların uğrak noktalarından biriymiş. James Joyce’un romanı “Ulysses,” ilk olarak bu kitabevinde basılmış. Ayrıca bu kitabevi, üst katında gezginler ve maceraperestler için kalacak yer sağlıyor. Bunun için herhangi bir ücret de talep etmiyor. Kalacak yer için kitabevinde birkaç saat gönüllü olarak çalışmanız yeterli oluyor.

shakespeare-and-company

shakespeare-and-company-2

shakespeare-and-company-3

shakespeare-and-company-4

Selexyz

Hollanda’nın Maastricht kentinde yer alan bu kitabevi, 13. yüzyıla ait bir kilisenin kitabevi olarak yeniden dizayn edilmesi ile dünyanın en etkileyici kitabevlerinden biri olma unvanını hak ediyor. Gotik mimari üslubuyla inşa edilen kilise, kitabevine dönüştürüldükten sonra bir fincan kahve eşliğinde kitap okumak için paha biçilemez bir mekan halini almış.

selexyz-3

selexyz-2

selexyz

Libreria Acqua Alta

“Libreria Acqua Alta” İtalya’nın Venedik kentinde bir kitabevidir. Bu kitabevi, çatısı altında barındırdığı ve kitap rafı olarak kullanılan gondol ve küvetler ile sıra dışı bir tasarıma sahip. Buna ek olarak, basamakları da kitaplardan oluşturulmuş. Ayrıca, kitabevinin Venedik’in meşhur su kanallarından birine açılan bir kapısı da var.

liberta-acqua-alta-5

liberta-acqua-alta-4

liberta-acqua-alta-3

liberta-acqua-alta-2

liberta-acqua-alta

Cafebreria El Pendulo

“Cafebreria El Pendulo” Meksika’nın başkenti Mexico City’de yer alan ve bitkiler ile dekore edilen iç mekânı ile kitap kafe olarak kitapseverlere hizmet veren büyük bir kitabevidir.

cafebreria-el-pendulo

cafebreria-el-pendulo-2

cafebreria-el-pendulo-3

Livraria Lello & Irmao

Portekiz’in Porto şehrinde bulunan bu kitabevi; mozaik camdan oluşan tavan penceresi, ağaç oyması dekorları ve kırmızı halı serilmiş merdivenleri ile etkileyici bir dizayna sahip. Kitabevi 1906 yılından bu yana hizmet veriyor ve İngiliz, Fransız, Portekiz dillerinde birçok kitabı çatısı altında barındırıyor. “Livraria Lello & Irmao” sahip olduğu eşsiz mimari ile kitapseverlerin hayallerini süsleyecek cinsten bir kitabevidir.

livraria-lello-irmao

livraria-lello-irmao-2

livraria-lello-irmao-3

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.