Dünya’nın Ejderhası:Çin Seddi

Dünyanın 7 harikasından biri olan, dünyanın en uzun savunma duvarı Çin Seddi’nin yapımına savaşan devletler döneminde (M.Ö.403 M.Ö.221) başlandı. Bu dönemde beylikler birbirlerinden korunmak için birçok irili ufaklı savunma setleri inşa ettiler. Çin Seddi’nin temeli 20’den fazla ayrı ayrı krallık tarafından atılmıştır. Çin İmparatorluğu kurulduktan sonra ise imparatorluğun ilk hükümdarı Qin Shi Huang tarafından bu duvarların birleştirilerek bir bütün haline getirilmesi emri verildi. Çinliler M.S.17. yüzyıla kadar bu Çin Seddi inşaatına devam ettiler.

2000 yıl süren yapım süreci sayesinde de bugün Çin Seddi ‘nin uzunluğu toplamda 6.700 km’yi bulmaktadır. Yüksekliği 4 ile 6 metre arasında, kalınlığı ise 6 ile 7 metre arasında değişmektedir. Bilinenin aksine duvarın tamamı aynı malzemeden yapılmamıştır. Duvarın bazı kısımları kum, kerpiç gibi zayıf malzemelerden bazı kısımları ise taş parçalarından yapılmıştır. Yapımında  kullanılan harca pirinç karıştırılmaktadır.

Seddin tamamı günümüzde hali hazırda bulunmamaktadır fakat yıkıntılarıyla birlikte 10.000 km uzunluğa ulaştığı bilinmektedir. Duvarlarda gözetleme kuleleri, siperlik ve okçu kuleleri bulunmaktadır. Bu duvarlar için 1.800.000 işçinin çalıştırıldığı söylenmektedir.

Bu tarihi yapı, 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası ‘ndan biri olarak seçilmiştir. Aynı zamanda UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesinde bulunur.

Çin Seddi’nin Bilinmeyenleri

1.Çin Seddi dünyanın en uzun insan yapımı yapıdır.

2.Tamamlanması 2000 yıldan uzun sürmüştür.

3. İnşası sırasında o kadar çok insan hayatını kaybetmiştir ki Çin seddi aynı zamanda dünyanın en uzun mezarlığı olarak da bilinir.

4.Çin seddi’nin Ay’dan görüldüğü doğru değildir.

5.Çin seddi’nin en yüksek noktası Pekin’in Heita dağında bulunmaktadır.

6. Duvar üzerinde yer yer saray ve tapınaklara da rastlanır.

7.Duvar harcında insan kemikleri bulunduğuna dair inanış yanlıştır, pirinç bulunur.

8.El arabası Çinliler tarafından Çin seddi’nin yapımını hızlandırmak için icat etmişlerdir.

9.İnşasında çalışan işçilerin isimleri de duvarda yazılıdır.

10.Efsaneye göre duvarın yapım güzergahı bir ejderhanın bıraktığı izler takip edilerek oluşturulmuştur.

Çin seddi Dünya’nın Ejderhası olarak da anılır.large

b628e32652b340df61bba8625e0e3b3b

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.