Dünyanın En Büyük Film Festivalleri

Cannes Film Festivali

dunyanin-en-buyuk-film-festivalleri1

Fransa’nın çok güzel bir şehri olan Cannes’da her yıl genellikle mayıs ayında düzenlenen film festivalidir. Avrupa’nın en önemli 3 film festivalinden biri olan Cannes’da büyük ödül Altın Palmiye’dir.
1930’ların sonunda Venedik Film Festivali’ne rakip olması amacıyla kurulmuştur. Festival zamanında şehre giderseniz kırmızı halıda birçok ünlü isim görebilirsiniz.
Kış UykusuAşk, Hayat AğacıMavi En Sıcak RenktirBeyaz Bant4 ay, 3 hafta, 2 gün Cannes’da Altın Palmiye kazanan filmler arasında. Geçen yıl ise Yönetmenliğini Jacques Audiard’ın üstlendiği Dheepan filmi Cannes Film Festivalinde büyük ödülü aldı.

Sundance Film Festivali

dunyanin-en-buyuk-film-festivalleri2

Ünlü aktör Robert Redford tarafından 1981 yılında kurulmuş olan Sundance Enstitüs’ü  tarafından her yıl ABD’nin Utah eyaleti’nde düzenlenir. İsmini “Butch Cassidy and the Sundance Kid” filminden almıştır.

Venedik Film Festivali

dunyanin-en-buyuk-film-festivalleri3

Bu festival 1932 yılında yapılmaya başlanmış ve o tarihten günümüze kadar her yıl ağustos sonu ya da eylül başında Venedik’te Lido adasında düzenlenir. Dünyanın en eski film festivalidir ve aynı zamanda Venedik Bienali’nin de bir parçasıdır. Festivalde en iyi filme Altın Aslan, en iyi kadın ve erkek oyuncuya da Volpi Kupası verilir.
Altın Aslan alan filmlerin ise birkaçı şöyle: Güreşçi, Dönüş, Muson Düğünü, Özgürlüğün Bedeli, Bisikletçi, Üç Renk: Mavi, Marianne and Juliane. 2014 yılında ise yönetmen Kaan Müjdeci’nin  “Sivas” filmi Jüri Özel Ödülü almıştır.

Locarno Film Festivali

dunyanin-en-buyuk-film-festivalleri4

İsviçre’nin Locarno şehrinde düzenlenen festival ilk kez 1946 yılında yapılmıştır. Bu tarihten itibaren her yıl Ağustos ayında düzenlenmeye devam etmiştir. Ayrıca festivalde Locarno’nun merkez meydanında açık hava gösterimleri yapılıyor. Festivalde verilen en büyük ödül Altın Leopar’dır. İkinciye Gümüş Leopar, en iyi kadın ve erkek oyunculara ise Bronz Leopar verilir. Bernardo Bertolucci, Ken Loach, Jean-Luc Godard, Abbas Kiarostami, Alain Tanner, Werner Herzog, Agnes Varda gibi yönetmenler Onur Leopar’ı almıştır.

San Sebastian Film Festivali

dunyanin-en-buyuk-film-festivalleri5

1953’ten beri İspanya’nın San Sebastian şehrinde düzenlenir. İlk önce ispanyolca filmlerin ödüllendirilmesi amacıyla kurulmuştur. Sonradan diğer dillerdeki filmlerin katılımına açılmıştır.
Ödüllerin çoğunluğu bir jüri tarafından verilir. Büyük ödüller Altın İstiridye ve Gümüş İstiridye’dir. Ayrıca her yıl birkaç oyuncu Donostia Ödülü alır.
San Sebastian Film Festivali, Naomi Watts, Brad Pitt, Michael Douglas, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Meryl Streep gibi önemli isimleri ağırlamış; Almodovar ve Coppola’nın kariyerlerinde yükseliş yapmalarını sağlamıştır.
Ayrıca 2008 yılında Yeşim Ustaoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı Pandora’nın Kutusu, Altın İstiridye kazanan filmlerden biridir.

Hong Kong Film Festivali

dunyanin-en-buyuk-film-festivalleri6

Hong Kong’un en büyük kültürel etkinliğidir. Her yıl 5.000’in üzerinde film profesyonelini bir araya getiren festival Asya’daki en önemli film festivallerinin başında gelir.

İstanbul Film Festivali

dunyanin-en-buyuk-film-festivalleri7

İstanbul Film Festivali 1982 yılında altı filmin gösterildiği bir etkinlik olarak başladı. 1984 yılından itibaren de nisan aylarında düzenlenen bir organizasyon halini aldı. 1989 yılında organizasyon “festival” adını alarak yapılmaya devam etti.
İstanbul Film Festivali’ni kurulduğu ilk yıldan itibaren yurtdışından birçok yabancı sinemacı, oyuncu ve yapımcı ziyaret etti. Claudia Cardinale, Catherine Deneuve, Gérard Depardieu, Harvey Keitel, John Malkovich, Jeanne Moreau, Greta Scacchi, Sophia Loren, Patricia Arquette, Stephen Dorff, Barbara Sukowa, Jane Birkin, Bernardo Bertolucci, Chantal Akerman, François Ozon gibi birçok isim bu festivalde bulundu. İstanbul Film Festivalinde en büyük ödül Altın Lale’dir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.