Dünyanın En Büyük Yeraltı Şehri Ziyarete Açılıyor

Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi esnasında keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı şehri temmuz ayında ziyarete açılıyor.

Kapadokya’daki Peri Bacaları’yla ünlü Nevşehir’de yeni bir turizm merkezi daha açılıyor. Dünyanın en büyük yeraltı şehrindeki temizlik çalışmaları devam ediyor. 396 bin metrekarelik alanın 100 bin metrekarelik bölümü ise temmuz ayında ziyaret edilebilecek.

Nevşehir Belediyesi’nin 4 yıl önce başladığı kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra çeşitli üniversitelerden bilim adamlarının da katkılarıyla devam ediyor. Kapadokya turizmine büyük katkı sağlayacak yeraltı şehri hakkında çeşitli bilgiler veren Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’ndeki arkadaşlarımızın da yardımları ile Damat İbrahim Paşa döneminden Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar yüzlerce belge elimize ulaştı. Toplamda 80 bine ulaşan bilgi ve belgenin incelenmesiyle halen yürütülen temizleme çalışmalarının yapıldığı dünyanın en büyük yeraltı şehrinde, Damat İbrahim Paşa ve eşi Fatma Sultan Vakfı’nın yapmış olduğu su yollarının belgeleri ve bölgedeki bir sarnıcın varlığının olduğu bilgisine ulaştık. Bölgede sadece galerilerinin bir tanesinin uzunluğu yaklaşık 7 kilometreye ulaşan galeriye ulaştık. Burada kandil yerleri, orijinal su künkleri, insanların yaşamını belgeleyen tandırlar, ocaklar, topraktan yapılmış çeşitli imalathaneler, çeşitli kullanım gereçleri bulundu. Yürütülen temizleme çalışmalarında tüf kayalara oyulu normal yaşam merkezlerinin yanı sıra 12. yüzyıla tarihlenen kayadan oyma kilise, 6. yüzyıla tarihlenen manastır ve yine Selçuklu dönemine kadar uzanan temizleme çalışmaları başlayıncaya kadar Kaya Cami olarak hizmet veren dini yapının hemen alt bölümünde Selçuklular dönemine kadar uzandığı belirtilen cami gibi dini mekanların yanı sıra çok sayıda ahırın bakımının yapılabildiği askeri alanda kullanılan at ahırlarının varlığını ortaya çıkardık. Bölgede 4 bezirhanenin yanı sıra çok sayıda lületaşı başta olmak üzere, diğer gereçler kullanılarak yapılan yüzlerce pipo bulundu.. Burada her şey kontrolümüz altında devam ediyor.”

Dünyanın en büyük yeraltı şehrinin bir kısmı temmuz ayında ziyaretçilerini ağırlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.