Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Müzeleri – 1

Müzeler toplumunun aynası gibidir. Bir toplumun geçmişini merak ediyorsanız, o ülkenin müzelerini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Atatürk’ün “Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez.” vecizi bu düşünceyi destekleyen en anlamlı cümlelerden biridir. Müzeler sadece içinde bulunduğumuz toplumun değil dünya üzerinde var olmuş tüm toplumların bilimsel, kültürel ve tarihi yönlerini de bizlere anlatır. Müzeler sadece bu özellikleriyle değil, çektikleri ziyaretçi sayılarıyla da birbirleriyle bir yarış halindedir. The Art Newspaper’ın düzenlediği, dünyanın en çok ziyaret edilen 10 müzesine birlikte bakalım.

1.Louvre Müzesi – Paris

louvre-muzesi

Fransız İhtilali’nden sonra 1793 yılında kurulan müze, Fransa’da açılan ilk devlet müzesidir.  Adını İngilizcede güç, kuvvet anlamına gelen “Lower” kelimesinden almıştır. Bünyesinde bulundurduğu 300 binden fazla eserle en şaşalı sanat galerilerinden birisidir. Yunan, Mısır, Roma gibi köklü medeniyetlere ait eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Louvre’da Mona Lisa dahil, Leonardo Da Vinci’den Michelangelo’ya kadar birçok ünlü sanatçının eserlerini görebilirsiniz. 2014 yılında 9.334.435 ziyaretçi sayısına ulaşan Louvre en yakın rakiplerine fark atmış görünüyor.

2.British Museum – Londra

british-museum

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan müze dünyanın her tarafından getirilen seçkin Eskiçağ parçaları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan bir müzedir. Kurulduğu 1753 yılında sadece el yazmaları ve bazı antika parçalarına ev sahipliği yapan müze, arkeolojiye artan ilgiyle dünyanın dört bir tarafından toplanan eserlerle bugünkü halini almıştır. Anadolu ve Trakya’dan da birçok eserin sergilendiği British Museum, 2014 yılında tam 6.701.036 sanatseverle buluşmuştur.

3.Metropolitan Sanat Müzesi – New York City

metropolitan-sanat-muzesi-new-york

The Met olarak da bilinen müze, dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden bir tanesidir.  New York City’deki Central Park’ın yanında yer alan müze tam 145 yıllık bir serüvene sahiptir. Mısır, Yunan, Avrupa, İslam ve Japon medeniyetlerine ait birçok eseri burada görmek mümkündür. Metropolitan Sanat Müzesi’nin en güzel yanı ise bir giriş ücretinin olmaması, istiyorsanız bu ücreti minik bir bağış olarak ödeyebilirsiniz. 6.226.727 misafirine 2014 yılında kapılarına aralayan Met, Amerika’nın en fazla misafir ağırlayan müzesidir.

4.Ulusal Galeri – Londra

londra-ulusal-galeri

1824 yılında Londra’da kurulan müze bünyesinde bulundurduğu 2300’den fazla parçaya ve koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Müzenin ilginç bir yanı ise bünyesinde bulunan koleksiyonun sahibinin Birleşik Krallık halkı olmasıdır ve aynı zamanda müzeye giriş de ücretsizdir. Binası İngiltere’nin en ünlü meydanlarından Trafalgarda bulunmaktadır. Müze, 13.yy ve 20.yy aralığında yapılmış pek çok tabloya sahiptir. En çok müze ziyaret edilen ülkelerin başında gelen İngiltere’nin yüz aklarından olan müze 2014 yılında 6.031.574 ziyaretçisiyle buluşmuştur.

5.Vatikan Müzeleri – Vatican City

vatikan-muzeleri

1473′de Papa II. Julius tarafından kurulan Vatikan Müzeleri, halen dünyanın en büyük müzeleri arasında yer almaktadır. Bu müze Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans’ta inşa edilmiş olup bu dönemin en önemli sanat eserlerini de bünyesinde barındırmaktadır. Leonardo Da Vinci’den, Filippo Lippi’ye ünlü ressamların paha biçilmez eserleri Vatikan Resim Galerisi’nde sergilenmektedir. Rönesans Dönemi’nin en ünlü eserlerinden biri sayılan Michelangelo‘ya ait “Son Yargılama” adlı eser de Vatikan Müzeleri’nin bir parçasıdır. 2014 yılı 5.978.804 ziyaretçisiyle listeye 5.sıradan girmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.