Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Müzeleri – 2

İlk beş rakibi kadar iddialı olan Tate Modern, Ulusal Saray Müzesi, Ulusal Sanat Galerisi, Ulusal Modern Sanat Müzesi ve Orsay Müzeleri de 2014 yılında milyonlarca sanatsevere ev sahipliği yaptı.  İlk 100 müze arasında en çok müze ziyaretini gerçekleştirilen ülke olan İngiltere üç büyük müzeyle listenin başında. Onu Fransa, Amerika, Vatikan ve Tayvan takip ediyor. Ziyaretçi sayısı rekorları kıran müzelerin 2. kısmında tekrar birlikteyiz.

6.Tate Modern – Londra

ulusal-saray-muzesi

Listenin en çiçeği burnunda müzelerinden biri Tate Modern. Kurulduğu 2000 yılından bugüne modern sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Tate Britain, Tate Liverpool, Tate St Ives ve Tate Online ile birlikte sadece Tate olarak adlandırılmaktadır. Londra’da Times Nehri kenarına kurulan Tate Modern önceleri elektrik santrali olarak kullanılmış ve daha sonra müzeye dönüştürülmüştür. Bu dönüşüm mimarları  Jacques Herzog ve Pierre de Meuron’a Pritzker ödülü getirmiştir. Londra’nın göz bebeği Tate 2014 yılında 4.884.939 misafirine kapılarını aralamıştır.

 7.Ulusal Saray Müzesi – Taipei

ulusal-sanat-galerisi

Taipei şehrinin Shilin bölgesinde yer alan Ulusal Saray Müzesi 1965 yılında hizmete açılmıştır. Kurulduğu günden itibaren her geçen gün ziyaretçi sayısını artıran müze 696,000’lik Antik Çin eserlerini bünyesinde bulundurmaktadır. Bu eserler eski Çin imparatorları tarafından özenle toplanan parçalardır. Kapladığı alan olarak da dünyanın büyük müzeleri arasında sayılabilir.  4.500.278 ziyaretçisiyle en çok ziyaret edilen müzeler listesinde kendine yer bulmuştur.

8.Ulusal Sanat Galerisi – Washington D.C.

ulusal-modern-sanat-muzesi

1937’de National Wall, Washington D.C’de kurulmuştur. Ulusal bir sanat müzesi özelliği taşıyan yapı Amerika Birleşik Devletleri Kongresi tarafından inşa edilmiştir. Ünlü sanat koleksiyoncusu Andrew William Mellon tarafından birçok eser müzeye bağışlanmıştır. Müzede 2000’den fazla sanat eseri, heykel, tablo ve dekoratif sanat parçaları bulunmaktadır. ABD’nin en çok ziyaret edilen ikinci müzesi olan Ulusal Sanat Galerisi 2014 yılında yaklaşık 4.093.070 misafirini ağırlamıştır.

9.Ulusal Modern Sanat Müzesi – Paris

orsay-muzesi

1947 yılında kurulan Ulusal Modern Sanat Müzesi Pompidou Merkezi’nde yer almaktadır. Müze dünyadaki modern ve çağdaş eserlere sahip en büyük ve kapsamlı örneklerden biri olarak kabul edilmektedir. Müzenin koleksiyonunda 70,000’den fazla eser bulunmaktadır. Resim, mimari, fotoğrafçılık, sinema, tasarım gibi birçok eserin derlenmesi ve toplanması sonucunda bu koleksiyon oluşturulmuştur. Fauvism, ekspresyonizm, kübizm, absürdizm gibi çağdaş sanat akımlarına ve bunları temsil eden sanatçıların eserlerine sahiptir. 2014 yılında ise 3.745.000 sanatseveriyle buluşmuştur.

10.Orsay Müzesi – Paris

tate-modern-muze

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan bir devlet müzesidir. Eski bir tren garından dönüştürülen müze Seine Nehri’nin sol yakasına kurulmuştur. 1986 yılında kurulan Orsay Müzesi 1848-1914 yılları arası Fransız ve Avrupa sanatı eserlerini sanatseverlere sunmaktadır. Manet’ten  Renoir’e, Degas’dan Cezanne’ye kadar birçok ünlü ressamın eserlerini barındıran müze her sene gerçekleşen Nuit Blanche (Beyaz Gece) etkinliği ile tanınmaktadır. Fransa’nın yüz aklarından olan bu müze 2014 yılında ise tam 3.500.000 misafirine kapılarını aralamıştır.

 

Kaynak: http://www.museus.gov.br/wpcontent/uploads/2014/04/TheArtNewspaper2013_ranking.pdf

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.