Dünyanın En Görkemli Gökdelenleri

Etrafımızı saran yüzlerce kat, binlerce metre boyunca yükselen binaların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Her ne kadar betonlaşmaya, yeşilin yok olmasına razı değilsek de, bunlar o türden değil.
Bu binalar bir şaheser ve tarihe adını teker teker yazdırıyorlar.

Ar-ge’nin, teknolojinin, bilimin  kaynağı bu binalardan çıkıyor. Dünya bu yapıtları yapanlar ve bu yapıtların içinde iş hayatlarını sürdürenlerle yönetiliyor. Bende nicelerinden özenle seçtiğim bu 10 müthiş yapıyı fotoğraflarla size sunuyorum.İşte dünya sahnesinin dekorları.

(Liste, yüksekliği en azdan, en fazlaya doğru olarak düzenlenmiştir.)

1-Burç El Arap (Dubai)

burc-el-arap

Burç El Arap (Arapça: برج العرب “Arapların Kulesi”) Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nde lüks bir oteldir. İsmi Yelken Otel olarak da geçmektedir.
Yapımına 1994 yılında Basra Körfezi yakınlarında başlanan otel 1 Aralık 1999 yılında kapılarını müşterilerine açmıştır. Otel deniz kıyısında önceden büyük kaya bloklarının denize indirilmesiyle oluşturulan bir adacık üzerine kurulmuştur. Otel dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olmakla ün yapmıştır. Ve otele konaklama haricinde günübirlik kültür gezileri de düzenlenmektedir.
Otelin dış yüzeyi hem mevcut ağırlığı azaltmak hem de sıcak havanın sirkülasyonunu sağlamak amacıyla büyük bez kumaşlardan yapılmıştır. Bu yönüyle de geceleri projektörlerle aydınlatılan dış yüzeyde değişik renk figürleri oluşmaktadır.
İnşa Maliyeti: 650 Milyon USD
Yükseklik: 321
Kat Sayısı: 70

2- Sanghay Dünya Finans Merkezi

sanghay-dunya-jio-mao

Bu iki gökdeleni birbirinden ayırmak istemedim. Solda gördüğünüz Şanghay Dünya Finans Merkezi ve sağdaki Jin Mao Kulesi… Şanghay Dünya Finans Merkezi, Çin’in Şanghay şehrinde Ağustos 2008 tarihinde hizmete açıldı. Eski Çinliler tarafından dünyayı temsil etmek üzere kullanılmış kare prizma “kozmik kemerlerle” kesişiyor. Binanın temel geometrisini güçlendiren gökyüzü kapısı yükseldikçe genişler ve üzerinde kulenin karşılıklı köşelerini tek bir noktada birleştiren bir gökyüzü köprüsü yer alıyor. Rüzgarın, gökdelen üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla gökdelenin tepesini ikiz kenar yamuk olarak inşa edilmiş. Binanın 12 katında, yapımında ateşe karşı dayanıklı çelik kullanılan sığınaklar bulunuyor. 101 katlı bina, 492 metre yüksekliğe sahip. 1998 yılında yapımı tamamlanan Jin Mao Kulesi de yine Şanghay’de bulunuyor. 421 metre yüksekliğe sahip, 88 katlı binada; iş merkezi, mağazalar, süpermarket ve 5 yıldızlı otel (Grand Hyatt) bulunuyor.

3-Empire State Building (New York)

empire-state

Empire State Building, New York’da bir gökdelen. Manhattan, Fifth Avenue’de 33. ve 34. caddelerin arasında yer alır. 1 Mayıs 1931 tarihinde, o güne kadar Dünya’nın en yüksek binası olan Chrysler Building’in bu unvanını elinden almıştır. Yapımı 1932 yılında bitmiştir. Bina 102 katlı olup, 1576 merdiven basamağına sahiptir. Yüksekliği 381 m, anten ile beraber 443,2 m’dir. World Trade Center (Dünya Ticaret Merkezi) binasının 1972 tarihindeki açılışına kadar Dünya’nın en yüksek binası olarak kalmıştır. 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırıları sonucu World Trade Center binaları yıkılınca, New York’un en uzun binası unvanını geri almıştır.

Açık bir havada binadan, 80 mil mesafedeki beş ABD eyaletine bakılabilir. Bunlar, New York, New Jersey, Pensilvanya, Connecticut ve Massachusetts’dir. 1960’ta tepeye yerleştirilen güçlü bir fener binanın 160 kilometre uzaktan görülmesini sağlamıştır.
İnşa Maliyeti: 24,718 milyon USD

4-Petronas İkiz Kuleleri (Malezya)

petronas-tower

Petronas Kuleleri Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bulunuyor. 1998 ve 2004 arasında dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni olan Petronas İkiz Kuleleri, Petronas Petrol Holdingin’in de yönetim binasıdır.

452 m yükseklikliğindedir.
170.m yükseklikte 41 ve 42.ci katlar arasındaki çelik köprü ile kuleler birbirine bağlıdır. Köprü 2000 yılında kullanıma açılmıştır. Uzunluğu 58 m olan bu köprü 750 ton ağırlığındadır. Köprünün ziyareti için ücretsiz verilen 1700 bilet o günün sabahı 8.30’da dağıtılır ve genelde 2 saat içinde hepsi tükenir. Kulelerin en uç çatısı ziyarete açık değildir.
İnşa Maliyeti:  1.6 Milyar USD

5-Taipei 101 (Tayvan)

taipei-101

Taipei 101, Tayvan, Taipei şehri Xinyi (Hsinyi) semtindeki bir gökdelen Gerçek adı Taipei Finans Merkezi’dir. Taipai 101 denilmesinin sebebi 101 katlı yapı olmasından dolayıdır.
1999 yılında yapımına başlanan Taipei 101 2004 yılında tamamlanmıştır. Yapının çatıya kadar olan yüksekliği 460 m’dir. En uç kısmına kadar olan yükseklik ise 509 m’dir. 91. katta yer alan teras sayesinde Taipei manzarasını rahatça izlemek mümkündür.

Taipei 101 dünyanın en hızlı ikinci asansörüne sahiptir. Asansör çıkarken 16,8 metre/saniye yol almaktadır. İnerken ise 10 m/s yol almaktadır. Yapı içerisindeki tek asansörün maliyeti 2 milyon USD dır.Yapının içerisinde yüksek şiddetlerdeki rüzgarlar sonucu eğilmelere karşı ve içeride bulunan insanların rahatsız olmalarını engellemek amaçlı yapının ağırlık merkezinde bulunan, uçlarında 6 tondan fazla ağırlık taşıyan 8 ayarlı kütle sönümleyici bulunmaktadır.Bu ayarlı kütle sönümleyiciler rüzgarın etkisini azaltacak şekilde ağırlığı ve dolayısıyla bütün yapıyı hareket ettirir.
İnşa Maliyeti: 1,76 Milyar USD

6-Willis Tower (Chicago)

willis-tower

Willis Kulesi, Chicago’da bulunan, ABD’nin en yüksek ve dünyanın yedinci en yüksek gökdeleni. 3 Mayıs 1973 yılında yapımı tamamlanmıştır.
Bina yüksekliği 442 metredir. Anten ile birlikte toplam yüksekliği 527 metredir. Toplam 110 kattan oluşur. 85 metre uzunluğunda bir antene sahiptir. Bina çevresi siyah alüminyum ile kaplanmıştır. Binada 16.100 pencere vardır.

İnşa Maliyeti: 175 Milyon USD

7-Carton Tower (Çin)

carton-tower

Girdap gibi dönen biçimiyle Guangzhou TV ve Kent Seyir Kulesi 610 metre yüksekliğindedir.İçerisinde restaurantlar bulunur.Tüm kule yüksek şiddette bir rüzgar sırasında her iki yönde de yaklaşık 1,5 m sallanma ihtimali bulunuyor. Bu kıvrımlı tasarımı IBA ile çalışan mimar Barbara Kuit şöyle açıkladı: “Erkek figürlü en iyi gökdelenlerin özellikleri içine kapanık, güçlü, dümdüz ve dik açılı, kendini tekrar etme üzerine kurulu olmalarıdır. Biz, dişi olan, karmaşık, şeffaf, biçimli, cana yakın ve seksi bir kule yaratmak istedik. Amacımız zengin ve insan kimlikli, serbest biçimli bir tasarım ortaya koymaktı. Sonuç olarak uzun, dal gibi, kadın figürüyle benzerlik gösterecek bir kule çıktı ortaya.”

8-Burç Halife (Dubai)

burc-halife

Burç Halife Dubai’de inşası 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek gökdelenidir. Eski ismi Burç Dubai’dir. Adını Halife Bin Zayid El Nahyan’dan almıştır.828 metrelik yüksekliğe sahiptir ve 160 katı kullanılabilir bir yapıdır. Binanın yaklaşık 150. kattan sonra geri kalan katları çelik olarak yapılmıştır. Bu da dünyada ilk defa betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina özelliğini kazandırmıştır. Ayrıca binanın cephelerine gelen rüzgar yüklerini en aza indirmek için binanın hiçbir cephesi düz olarak tasarlanmamıştır. Köşeleri ise keskin değil, dairesel birleşimlerle yapılmıştır.

İnşa Maliyeti: 1,5 Milyar $

9- Kingdom Tower (Suudi Arabistan)

kingdom-tower

Arap sermayedarların dünyanın en yüksek binasına sahip olma tutkusu dinmek bilmiyor. Şu anda bu unvan 829,8 metre yüksekliğiyle Dubai semalarını delen “Burç Halife” olduğunu söylemiştik ancak bu durum çok uzun sürmeyecek gibi görünüyor. Suudi Arabistan’ın Cidde şehrindeki inşaatına başlanan ve 1 kilometre yüksekliğinde olması planlanan Burj al Mamlakah diğer adıyla Kingdom Tower dünyanın en yüksek binası unvanını eline geçirecek.27 Nisan 2014 itibariyle temel atma işlemi gerçekleştirilen ve 2019 yılında bitirilmesi gereken projede gerçek yükseklik tam olarak açıklanmıyor. İngiltere’de yayınlanan mimarlık dergisi Building Design‘ın haberine göre gökdelenin aslında 1,6 km uzunluğunda olması planlanırken coğrafi şartlardan dolayı 1 km indirilmiş. Aynı tarihlerde Çin’in Changsha şehrindeki 838 metrelik Sky City inşaatı da başladığı için nolur nolmaz rekoru kaptırmayalım diye resmi olarak bina yüksekliği açıklanmıyor. 20 milyar dolarlık Kraliyet Şehri projesinin bir parçası olarak yapılacak olan Kingdom Tower (Kraliyet Kulesi) 1,3 milyar dolara mal olacak. (kaynak: muhendisonline.net )

Kaynak: wikipedia

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.