Dünya’nın En Güzel Yürüyüş Parkurlarından Biri: Likya Yolu

Fethiye’den yola çıkıp Antalya’da noktalanan Teke Yarımadası’ndaki patikaları kapsayan bu harika yürüyüş rotası, tarihten aldığı isimle ‘Likya Yürüyüş Yolu’ olarak adlandırılmaktadır.

likya-yolu (1)

Bazen sahil şeridinden uzanan, bazen dağlar arasından devam eden bir parkur olan Likya Yolu, 1992 yılında çalışmalara başlanmış ve 1999 yılında İngiliz asıllı doğa yürüyüşçüsü ve yazar Kate Clow tarafından kültür turizmine kazandırılmıştır.

Akdeniz’in güzelliğini ve Antik Likya döneminin gizemini biraz olsun yaşayabilmek için Likya yolunda yapılacak keyifli bir yürüyüş boyunca, el değmemiş küçük koylardan, çok fazla insanın yaşamadığı dağ ve ova köylerinden geçerek yolculuğunuzu sürdürürsünüz. Hem Akdeniz kültürünü tanıma fırsatı yakalamış olursunuz hem de harika doğa manzaralarına şahit olursunuz.

likya-yolu (1)

Parkur Kırmızı ve Beyaz Renklerle İşaretlenmiş

likya-yolu (2)

Yol boyunca 19 antik Likya kentinin kalıntıları görülebilmektedir.

Patara, Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera, Phaselis gibi antik Likya şehirleri, tarih içerisinde yolculuğa çıkmanıza olanak sağlıyor adeta.

Parkurun tamamı yürüyüşçüler için işaretlenmiş durumda.  Yürüyüşe çıkmak isteyenler için küçük bir tavsiye; en uygun zamanlar ilkbahar ve sonbaharın ilk ayları diyebiliriz.

likya-yolu (3)

Kabak Koyu

Doğanın ve tarihin gizemli yönlerine meraklı doğaseverler için, bakir koylar, dağ ve ovalar enfes bir etki bırakıyor.

likya-yolu (4)

Fotoğraf tutkusu olanlar için efsane manzaralar barındırıyor.

likya-yolu (2)

Patara Antik Kenti

likya-yolu (3)

Kral Mezarları

Bu harika rota çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösteriliyor.

likya-yolu (4)

Kelebekler Vadisi

Gelidonya Feneri manzarası 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmiştir. Bu bilgiyi fotoğraf tutkusu olanlar için bir dipnot olarak vermek gerek.

likya-yolu (5)

Gelidonya Feneri

Eğer ki doğayı seviyorsanız ve güzel bir yürüyüş yapmak istiyorsanız, bu güzel rotaya mutlaka vaktinizi ayırmanızı tavsiye ediyoruz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.