Dünyanın En İlginç Demiryolları

1. Aşk Tüneli (Ukrayna)

dünyanin-en-ilginc-demiryollari1

Masallardan fırlamış bir görüntüye sahip bu demiryolu muhteşem güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Demiryolunun üç kilometrelik bölümü ağaçların arasından gidiyor. Burası kereste fabrikasına yük taşımada kullanılıyor. Bölgedeki inanışa göre burada dilek tutan herkesin dileği gerçekleşiyor. Gittikçe turistik bir yer olan Aşk Tüneli’ni görmek için dünyanın birçok yerinden aşıklar geliyor.

2. Landwasser Viyadüğü (İsviçre)

dünyanin-en-ilginc-demiryollari2

Dağlık bir ülke olan İsviçre’de seyahat etmek oldukça zordur. Bu sorunu aşmak için yüksek ve cesur demiryollarının yapılması gerekiyordu. 1902 yılında Landwasser viyadüğü yapıldı. Bu demiryolu dünyanın en ünlü demiryollarından biridir. İsviçre’nin turistik tanıtımlarında da görülür.

3. Gyeonghwa İstasyonu (Güney Kore)

dünyanin-en-ilginc-demiryollari3

Bu istasyon 34.000 kiraz ağacının bulunduğu yerde kurulmuş. Özellikle yılın belli zamanlarında kiraz çiçekleri sayesinde muhteşem bir görüntüye sahip oluyor.

4. Trans-Sibirya (Rusya)

dünyanin-en-ilginc-demiryollari4

Bir uçtan bir uca olan bu demiryolu dünyanın en uzun hattıdır. Moskova’dan başlıyor, Japon Denizi’ne kadar uzanıyor. Moğolistan, Çin ve Kuzey Kore ile bağlantıları var.

5. Napier-Gisborne Demiryolu (Yeni Zelanda)

dünyanin-en-ilginc-demiryollari5

dünyanin-en-ilginc-demiryollari6

Havaalanından geçtiği için eşi benzeri olmayan bir demiryoludur. Trenler pistten çapraz bir şekilde geçtikleri için kule ile sürekli irtibat halindedir. Ormanların, tepelerin içinden, derelerin yanından geçtiği için harika bir görüntüye sahiptir.

6. Maeklong Pazarı Yolu (Tayland)

dünyanin-en-ilginc-demiryollari7

Tayland’da kurulan Maeklong Pazarı, dünyanın en ilginç ve tehlikeli pazar yeri olma özelliğine sahip. Bu pazar yeri, banliyo treni hatlarının üzerine kurulmuş durumda. Bu yeri özel yapan şey, günde sekiz kez banliyo treninin pazarın üzerinden geçmesi.

7. Georgetown Demiryolu (ABD)

dünyanin-en-ilginc-demiryollari8

1884 yılında inşa edilmiş döneminin mühendislik harikası olarak kabul edilmekte. Georgetown’daki madenlere ulaşımın kolaylaşması için yapılmış. Şimdilerde restore edilmiş ve koruma altında. Turistik faaliyetlerde kullanılıyor.

8. Tren a las Nubes (Arjantin)

dünyanin-en-ilginc-demiryollari9

“Bulutlara giden tren” anlamına gelen bu yol Arjantin’de turistik amaçlı kullanılan bir tren hattı. Deniz seviyesinden ortalama 4.220 metre yükseklikteki dünyanın en yüksek üçüncü demiryoludur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.