Dünyanın En İlginç Kiliseleri

Sagrada Familia, Barcelona, İspanya

Antoni Gaudi’nin 1882 yılından başlayarak 15 yıl üzerinde çalıştığı ve tamamlayamadığı kilisenin yapımı günümüzde hala devam ediyor. Tabi bu esnada usta mimarın çizimlerine sadık kalınıyor. Ayrıca kilisenin en tepesinde 170 metre uzunluğunda Hz. İsa kulesinin olması planlanıyor.

sagrada-familia---barcelona-spain-7

Hallgrimur Kilisesi, Reykjavik, İzlanda

İzlanda’nın en yüksek dördüncü yapısı olan Hallgrimur Kilisesi’nin yapımına 195 yılında başlanılmış ve tamamlanması tam 41 sene sürmüştür. Kilise binasının yüksekliği ise, 74,5 metre.

izlanda halligrumur

Paoay Kilisesi, Filipinler

Yapımına 1704 yılında başlanan kilise, gördüğü bir deprem sonrası 1894 yılında Fr Antonio Estavillo tarafından tamamlanmıştır. Bazılarına göre Aztek mimarisini hatırlatan Paoay Kilisesi’nin duvarları, 1,6 metre kalınlığında ve yapıyı 24 adet oyulmuş destek ayakta tutuyor. Yapı Gotik ve Barok karışımı mimarisiyle ziyaretçileri büyülüyor.

Paoay-filipinler

Brasilia Katedrali, Brezilya

Kübalı ünlü mimar Osacar Niemyer tarafından tasarlanmış hiperbolik şekle sahip betonarme bir yapıya sahip olan katedralin yapımı 1970 yılında tamamlanmıştır. Göğe doğru yükselen iki eli andıran yapının tasarımı oldukça ilginç.

Catedral_de_Brasilia

St Joseph Ukaryna Katolik Kilisesi, Chicago, ABD

Sovyet mimarisini andıran bir üsluba sahip olan St Joseph Ukrayna Katolik Kilisesi’nin yapım tarihi 1956.

st joseph-ukryana-kilisesi-abd

St. Basil Katedrali, Moskova, Rusya

Katedral, Moskova’nın ünlü Kızıl Meydanı’nında renkli inşasıyla görenlerin beğenisini çekiyor. IV. Ivan tarafından 1555-1561 yılları arasında inşa ettirilen kilisenin mimarı Postnik Yakovlev. Hikâyeye göre Korkunç Ivan olarak da bilinen IV. Ivan, mimarın bir başkası için bu denli güzel bir yapı yapmaması için mimarı kör etmiştir.

st-basils-cathedral-moskova

Paraportiani Kilisesi, Mykonos, Yunanistan

Mykonos adasında bulunan Parportiani kilisesinin ismi “ikinci geçit” anlamına geliyor. Bu bölge de Orta Çağdan kalma taş duvarlardan oluşan bir geçit yer almaktaymış. Kilisenin bir kısmı 1425 te bir kısmı ise 16. Ve 17. Yüzyılda inşa edilmiştir.

mykonos-paraportioni

Duamo Kilisesi

İhtişamıyla herkesi etkileyen Duamo Kilisesi’nin yapımı beş yüzyıldan fazla sürmüştür. Yapı heybetiyle Avrupa’nın en büyük ikinci kilisesi olma özelliğini de taşıyor. Mark Twain in Duamo Kilisesi hakkındaki açıklaması ise şöyle:  “ Duamo’yu Roma’daki St. Peter’s Katedrali’nden sonra ikinci en büyük kilise sayarlar. Ben bu kilisenin insan eliyle yapılmış herhangi bir şeyin ardından ikinci gelmesini anlayamıyorum.”

duamo-kilisesi-milono-italya

Las Lajas Katedrali, Kolombiya

Bir tarafı kilise, bir tarafı nehirden geçişi sağlayan bir köprü olan yapı 1916 da tamamlanmıştır. Uzaktan bakıldığında bizleri kendisine hayran bırakan kilise, Kolombiya yerli halkı tarafından kutsal sayılıyor. Efsaneye göre bu kilisede Bakire Meryem’in görüldüğüne inanılıyor. las-lasah-kolombia

Notre Dame du Haut, Faransa

1954’te Fransız mimar Le Corbusier’nin inşa ettiği yapıyı, ziyarete gelenlerin çoğu kilisenin çatısını ünlü şarkıcı Elvis Presley’nin saçlarına benzetiyor. Kilisenin planlı mimarisi sayesinde yağmur yağdığı zaman çatısında biriken suların hemen yanındaki havuza dökülüp şelale görünümünü alması görmeye değer.

notre-dema-du-kilisesi-fransa

Stykkisholmur Kilisesi, İzlanda

İzlanda’ da yer alan bu yapı mimarisiyle oldukça ilginç görünüyor

izlanda-kilise

Higuey Bazilikası, Dominik Cumhuriyeti

Fransız mimarlar tarafından 1971 yılında inşa edilen bazilika, enteresan görüntüsüyle sepet formunu andırıyor.

St. Gildas Şapeli, Brittany, Fransa

Brittany şehrindeki bu şapel, Blavet kanalı üzerindeki bir kayada yer alıyor.

Chape- of-St.-Gildas-fransa

Grace Fellowship Baptist Kilisesi

Baltimore, ABD Bir zamanlar lokanta olan bu bina, dönüştürülerek kilise haline getirilmiş ve ortaya bu ilginç manzara çıkmış

Grace-Fellowship-Baptist-Kilisesi,

Rio de Janerio Katedrali, Brezilya

1964 ve 1979 yılları arasında inşa edilen katedral, mısır piramitlerini andırırken, 96 metre çapı ve 75 metre yüksekliğiyle 20 bin kişiyi ağırlayabiliyor. Rio-de-Janerio-Katedrali-Brezilya

1 Yorum

  1. Avatar

    mehmet akif

    18 Aralık 2015 en 15:52

    İyi günler Konya Selçuk Üniversitesi sanat tarihi okuyorum ulmer münster katedrali hakkında araştırma yapıyorum yardımcı olmanız mümkün mü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.