DÜNYANIN EN İLGİNÇ KİTABI : CODEX SERAPHİNİANUS

Codex Seraphinianus, 1976-1978 yılların arasında otuz ay süren bir çalışma sonucu İtalyan mimar, endüstriyel tasarımcı Luigi Serafini tarafından yaratılmış. Cedex Seraphinianus, bilinmeyen bir dille yazılmış, sürrealist, hayali bir dünyaya ait metaların tanımlanıp resmedildiği bir ansiklopedi. Bu durumda tanımlandığı demek de çok doğru olmayabilir çünkü kitaptaki metnin sırrı çözülebilmiş değil ve Serafini metnin herhangi bir anlamı olmadığını söylüyor.

dunyanin-en-1

Kitap anlaşılmaz, kendine özgü bir dil ve bir sürü şekilden oluşuyor. Başlıca doğa ve insanlık olarak iki kısma ayrılabilecek bu enteresan kitapta, bölümler kendi içlerinde daha fazla detaylandırılıyor. Bu iki ana kısım içerisinde ise 11 farklı bölüme ayrılıyor Codex Seraphinianus. 11 bölüm ise aşağıdaki gibi özetleniyor :

 1. Bitkiler Alemi
 2. Hayvanlar Alemi
 3. İki Ayaklı, Tuhaf Yaratıklar Krallığı
 4. Fizik ve Kimya olarak tanımlanabilecek soyut kavramlar
 5. Aletler, Makinalar, Ulaşım Araçları
 6. İnsanlığın Doğası
 7. Tarih
 8. Dilbilim
 9. Yemek, Kıyafet, Moda
 10. Oyunlar
 11. Mimari

dunyanin-en-2

dunyanin-en-3

dunyanin-en-4

Kitabın en pahalı versiyonu ise ‘Serafini’ tarafından imzalanmış ilk versiyonudur. Kitabın değeri 5.000$’dır. 2006 yılına kadar hayli nadir bulunabilen kitabın, 2006 ve 2013 yıllarında birçok basımı gerçekleştirilir ve dolayısıyla çok daha ulaşılabilir olur.

Müthiş bir yaratıcılık örneği olan Codex Seraphinianus’un en fazla benzetildiği ya da ismi beraber en çok dillendirilen kitaplardan biri günümüzde sırrını hala koruyan, tahminen 15. yüzyılın başlarında yazıldığı düşünülen Voynich El Yazması. Voynich ismini ise 1912 yılında kendisini keşfeden sahaf Voynich’ten alıyor. Voynich El Yazması da Codex gibi bilinmeyen ve günümüze kadar çokça çalışıldığı halde şifresi çözülemeyen bir dille yazılmış. Bugün hala Yale Üniversitesinde korunan kitabın bazı kelime ve şifrelerinin Stephen Bax tarafından çözüldüğü iddia ediliyor. Bir diğeri de Jorge Luis Borges’in Tlön, Uqbar ve Orbis Tertius öyküsü. Tlön, Uqbar ve Orbis Tertius, Borges’in yazdıktan sonra Sur dergisinde yayınlanan daha sonra Yolları Çatallanan Bahçe kitabında derlenen öykülerinden.

Günümüzde Codex Seraphinianus’u elektronik kitap ya da basılı olarak bulmak mümkün. Gelecek nesillerinize, müthiş bir hayal gücü ürünü armağan etmek istiyorsanız eğer, çok yerinde bir tercih olabilir.

dunyanin-en-5

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.