Dünyanın En İlginç Müzeleri

Sizler için, hikayeleriyle dikkat çeken müzeleri derledik.

The Museum of Witchcraft – Cornwall, İngiltere

Dunyanin-En-Ilginc-Muzeleri-1

Cadılık Müzesi, cadılara ve cadılığın tarihine ilgisi olanların kaçırmaması gereken bir müze. Sadece cadılık tarihini değil, Batı Avrupa ve İngiliz tarihinin izlerini taşıyan ve objelerin yer aldığı Cornwall’daki Boscastle Şatosu, sizi uzun bir yolculuğa taşıyabilir. Bu müzede cadılığın, aslında çok eski tarihlere dayanan bir din olduğunu öğreniyorsunuz. Aynı zamanda beden değiştirme büyülerinden, iyileştirici otlara, sihirli güçleri çağıran aynalardan, cadılıkla suçlanan kadınlar üzerinde kullanılan işkence aletlerine birçok enteresan parçayla karşılaşacaksınız. Cadılıkla ilgili 3000’in üzerinde kaynağın bulunduğu bu müze yalnızca randevuyla gezilebiliyor.

Museum of Bad Art – Massachusetts, ABD

Dunyanin-En-Ilginc-Muzeleri-2

Massachusetts’deki Kötü Sanatlar Müzesi (MOBA), sahip oluğu 400 civarında eserden oluşan bir koleksiyonla, kötü sanat eserlerini mümkün olduğunca fazla izleyiciye sunuyor. Ana galerisi, Dedham Community Theatre’ın bodrum katında olan müzenin en ilgi çekici parçalarından biri, tamamen kurşun kalem ve pastel boyalarla yapılmış The Athlete tablosu. Resimde pembe bir Antik Yunan togası giymiş olan atlet disk atarken tasvir ediliyor. Müzedeki eserler tuhaflıklarıyla izleyenleri hem şaşırtıp eğlendiriyor hem de rahatsız ediyor.

Le Musée des Egouts – Paris, Fransa

Dunyanin-En-Ilginc-Muzeleri-3

Paris’in Kanalizasyon Müzesi, dünyanın en ilginç müzelerinden biri olarak bu listede yerini alıyor. Bugün yerin altında son derece iyi düzenlenmiş kilometrelerce tünelden oluşan bu müze 1200’lü yıllarda Kral Philippe Auguste’nin emriyle kurulan Paris kanalizasyon sistemi. Bu sistemin yaklaşık 450 metresi duvarların kenarlarındaki kaldırımları kullanarak gezilebilir. Kimileri için rahatsız edici derecede olmadığı söylense de kimilerine göre de buradaki koku oldukça keskin.

Torture Museum – Amsterdam, Hollanda

Dunyanin-En-Ilginc-Muzeleri-4

İşkence Müzesi, Amsterdam’ın sıra dışı turistik yerlerinden biri. Burada, tarihte 500 yıl kadar geriye gidiyor ve iktidarların suçlu gördükleri kişilere uyguladıkları işkence yöntemlerini tanık oluyorsunuz. Müzedeki atmosfer, Orta Çağ işkence ve cezalandırma araçlarının verdiği korkutucu hissi ziyaretçilere yakından hissettiriyor. Giyotin, büyük çiviler ve kayışlarla kaplı engizisyon sandalyesi, kafatası kıran gibi aletler, tarihteki zulümlerin filmlerden ibaret olmadığını kanıtlıyor.

Meguro Parasitological Museum – Tokyo, Japonya

Dunyanin-En-Ilginc-Muzeleri-5

Tokyo’daki bu müzede parazitlere dair ne varsa görebilirsiniz. Tabii eğer böyle bir şeyi mideniz kaldırabilirse. Burada sergilenen parazitlerin hangi organlara nasıl musallat olduğunu kanıtlayan grafik görsellere yer verilmiş. Parazit araştırmaları yapan bilimsel bir tesiste yer alan müze dünyada tek olma özelliğini koruyor.

Currywurst Müzesi – Berlin, Almanya

Dunyanin-En-Ilginc-Muzeleri-6

Almanların köri, Worcester sosu ve türlü baharatlarla hazırladığı sosis yemeği Currywurst’a adanmış bir müze. Müzedeki ilginç şeyler arasında bir Currywurst standı da var. Bu standın arkasına geçip sosis servisi yapmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebiliyorsunuz. Berlin’in Hamburg’la yıllardır süren bir sosis çekişmesi var. Her iki kent de sosisin kendi icatları olduğunu ve en iyisini kendilerinin yaptığını iddia ediyor. Bu çekişmenin en ateşli olduğu zamanlar Soğuk Savaş zamanıydı. Müzenin Soğuk Savaş anıtlarından biri olan Checkpoint Charlie’nin hemen yanında olması da oldukça manidar.

Museu de Carrosses Fúnebres – Barcelona, İspanya

Dunyanin-En-Ilginc-Muzeleri-7

Barcelona’da gezip görülecek yerlerinde başında kente damgasını vuran Gaudi geliyor. Ancak kentin pek bilinmeyen son derece ilginç noktaları da var. Bunlardan biri, 18. yüzyıldan bugüne çeşitli cenaze arabalarını görebileceğiniz Cenaze Arabaları Müzesi.

Dog Collar Museum – Kent, İngiltere

Dunyanin-En-Ilginc-Muzeleri-8

Leeds Şatosu, ziyaretçilerine sunduğu geniş, yemyeşil bir park ve göz alıcı bir iç mekânın dışında, şatonun bir bölümünü oluşturan Köpek Tasması Müzesi ile hizmet veriyor. Eşi benzeri bulunmayan bu tarihi köpek tasması koleksiyonu, beş asırdan bugüne gelen 100’ün üzerinde tasma, av köpeklerinde kullanılanlardan, günümüzün süslü tasmalardan oluşuyor.

Museo delle Anime del Purgatorio – Roma, İtalya

Dunyanin-En-Ilginc-Muzeleri-9

Araf’taki Kutsal Ruhlar adı verilen müze, Roma’nın katı Katolik inancına adanmış bir mabet. Tiber Nehri kıyısındaki Chiesa del Sacro Cuore del Suffragio kilisesinin bir odasında bulunan müzede sergilenen objeler, Araf’taki ateşli yolda bulunan kutsal ruhlardan bir işaret olarak görülüyor ve son derece kutsal kabul ediliyor. Müze, bir rahibin Araf’tan ona seslenen bir ruh olduğuna inandığı ve kilisedeki mihrabın yanmasına sebep olan bir yangında gördüğünü söylediği bir suretle ortaya çıkmış.

Shin-Yokohama Raumen Müzesi – Yokohama, Japonya

Dunyanin-En-Ilginc-Muzeleri-10

Japon yemek kültürünün bir parçası olan Ramen’ler (Japon eriştesi), satışa çıkarıldığı 1958’den bu yana ülkede son derece popüler. Japonya’da ünü dünyaya yayılan Ramen’e adanmış bir müze bile var. Müzede tüm Ramen çeşitleriyle birlikte Ramen’le hazırlanan çeşitli tarifler de yer alıyor. Müzenin iki katı, Tokyo’nun Shitamachi Mahallesinin 1958’lerdeki atmosferin yeniden canlandırılmış haline ayrılmış. Burada yer alan sekiz farklı restoran, gördüğünüz Ramen çeşitlerini deneme fırsatı da sunuyor.

Museum der Brotkultur – Ulm, Almanya

Dunyanin-En-Ilginc-Muzeleri-11

Almanlar lezzetli pastalarıyla bilinir. Bu müzede de 18.000 adet ekmekle ilgili sanat eserleri ve tasvirlerinin yanı sıra, Taş Devri’nden kalma temsili fırınlardan 6000 yıllık tarihe sahip ekmeğin tasvir edildiği resimlere kadar birçok eser bulunuyor.

Museo del Perfume – Barcelona, İspanya

Dunyanin-En-Ilginc-Muzeleri-12

Barcelona’nın en büyük caddelerinden birisi olan Passeig de Gràcia’da bulunan bu müzede, Osmanlı’da ve Roma’da kullanılan en eski parfüm şişelerinden, Avrupa tarihinde gelip geçen parfümlere ve şişelerine kadar birçok ilginç parfüm bulunuyor. Camekanlar halinde sıralanmış yüzlerce parfüm şişesi ve en ünlü markaların tasarımları da yer alıyor.

Glore Psychiatric Museum – Missouri, ABD

Dunyanin-En-Ilginc-Muzeleri-13

Oldukça sıra dışı bir başka müze olan Glore Psikiyatri Müzesi 1967 yılında George Glore tarafından açıldı. Tarih boyunca akıl hastaları üzerinde uygulanan yöntemlerin sergilendiği müzede, akıl hastalarının doktorlarla arasında geçen diyaloglara da yer verilmiş.

Sulabh International Museum of Toilets – Yeni Delhi, Hindistan

Dunyanin-En-Ilginc-Muzeleri-14

Hindistan’ın önde gelen sivil toplum örgütü kurucularından Dr. Bindeshwar Pathak, kurumunun kampüsünde tuvaletin gelişimini ve tuvalet şakalarını gösteren bir müze oluşturmuş.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.