Dünyanın En İyi 30 Mimari Eseri

Dünyanın en iyi 30 mimari eseri

Dünyanın farklı yerlerinde görülmeye değer sayısız mimari eser var. Söz konusu bu eserlerden bazıları ise kendine has özellikleriyle ön plana çıkmayı başarıyor. Bizde buradan yola çıkarak sizler için dünyanın en iyi mimari eserleri listesini derledik. Birer mühendislik ve doğa harikası olan bu mimari eserleri yakından görmeye ne dersiniz. İşte, karşınızda dünyanın en iyi 30 mimari eseri!

Avrupa’nın En Bilinen 15 Kilisesi!

Dünyanın En İyi 30 Mimari Eseri

Eğer seyahat etmeyi seviyor ve birbirinden güzel yapıları yakından incelemeyi seviyorsanız, tam size göre bir konuyla karşınızdayız. Siz değerli okurlarımız için görülmeye değer ve dünyanın en iyi mimari eserlerini bir araya getirdik. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan sizleri ‘Dünyanın En İyi 30 Mimari Eseri’ listesi ile baş başa bırakalım.

Ayasofya – Türkiye

Ayasofya

Dünyanın en iyi 30 mimari eseri listemize İstanbul’da yer alan Ayasofya Müzesi ile başlıyoruz.  Mimarisi ve tarihi ile dikkat çeken Ayasofya, dönemim Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından, 532-537 yılları arasında inşa ettirilmiştir.

Bazikanlı planlı bir patrik katedrali olan Ayasofya, 1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından ele geçirilmesinin ardından Fatih Sultan Mehmet tarafınca camiye dönüştürülmüştür. 1935 yılında ise müze olarak hizmet vermeye başlayan Ayasofya’nın halen İstanbul’a gelen turistlerin uğrak noktalarından biri olduğunu da gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Pisa Kulesi – İtalya

Pisa kulesi

İtalya denildiğinde akla gelen ilk yapılarından biri olan Pisa Kulesi, tasarımıyla oldukça dikkat çekiyor. İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinde yer alan Pisa Kulesi, 1063-1090 yıllarında yapılan şehir katedralinin çan kulesi, ana yapıdan ayrı olarak 1173‘te yapılmıştır.

İlginç tasarımıyla ön plana çıkan 56 metre yüksekliğindeki kule, üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana gelmiştir. Yumuşak zemin üzerine kurulmasından dolayı güneye doğru eğilmeye başlayan kule en çok eğik duruşuyla hafızalara kazınıyor

Gize Piramitleri – Mısır

Gize Piramitleri

Mısırın ikonik yapılarından biri olan Gize Piramitleri, hem tarihi hem de sıradışı tasarımıyla ön plana çıkmayı başarıyor. Mısır’ın başkenti Kahire’nin Gize semtinde yer alan piramitler ise şöyle isimlendiriliyor.

  • Keops Piramidi
  • Kefren Piramidi
  • Mikerinos Piramidi

Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan ve aynı zamanda Dünyanın Yeni Yedi Harikası listesinin de onur üyesi olan  Keops Piramidi, aynı zamanda devasa boyutuyla da dikkat çekiyor. MÖ 2560’da Firavunu Khufu tarafından yaptırıldığı söylenen piramitlerin ayrıca halen nasıl bir şekilde inşa edildiği sır gibi saklanıyor.

Sagrada Familia – İspanya

Sagrada familla

İspanyollar tarafından bitmeyen kilise olarak da bilenen Sagrada Familia, 1883 yılında modern mimarinin öncülerinden biri olarak gösterilen Antoni Gaudi tarafından devralınmış. Fakat, 1926 yılında Gaudi’nin bir tramvayın altında kalarak feci bir şekilde hayatını kaybetmesinin ardından yarım kalmıştır.

İspanya halkı tarafından tamamlanamayan kilise olarak bilinen Sagrada Familia‘nın inşasının halen devam ettiğini de belirtelim.

Sidney Opera Binası – Avustralya

Sidney Opera Binası

20’inci yüzyılın en ünlü yapılarından biri olarak gösterilen Sidney’in sembolü Sidney Opera Evi, Danimarkalı ünlü mimar Jorn Utzon tarafından tasarlanmıştır.

Bu eseriyle beraber 2003 yılında Pritzker Mimarlık Ödülünü kazanan Utzon’un bu eseri aynı zamanda 2007 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine eklenmiştir. Olur da yolunuz Avustralya’ya düşerse kesinlikle bu harika eseri görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Tac Mahal – Hindistan

Tac Mahal

Hindistan’ın sembolik yapılarından biri olan Tac Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde 1631-1654 yılları arasında inşa edilmiş bir anıt mezardır.

İslam türbe mimarisinin en önemli mimari eserlerinden biri ola Tac Mahal, Babür İmparatorluğunun 5. hükümdarı olan Şah Cihan‘ın 17 Haziran 1631 tarihinde genç yaşta ölen eşi Ercümend Banü Begüm için inşa edilmiştir.

Parque Biblioteca Espana Medellin – Kolombiya

Medellin’in simgelerinden biri olan Parque Biblioteca, ilk başta dev siyah kayaları andırsa da kendisi bir tasarım harikası…

Hong Kong Politeknik Üniversitesi – Hong Kong

Hong Kong Politeknik Üniversitesi

Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid tarafından inşa edilen Hong Kong Politeknik Üniversitesi dünyanın en iyi mimari eserlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Machu Picchu – Peruvian Andres – Peru

7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilen Machu Picchu doğal güzelliğiyle ön plana çıkmayı başarıyor.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi – Bakü

Dünyanın en iyi 30 mimari eseri listesine Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yer alan Haydar Aliyev Kültür Merkezi ile devam ediyoruz.  2013 yılında hizmete giren ve 101 bin metrekarelik kültür merkezi olan Haydar Aliyev Kültür Merkezi‘nin inşası ise toplamda 3.5 yıl sürmüş.

Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid‘in konsept tasarımını; Kıbrıslı Türk mimar Saffet Kaya Bekiroğlu’nun detay tasarımını yaptığı binanın aynı zamanda 205 milyon Euroya mal olduğunu görmekteyiz.

Günümüzün en iyi mimari eserlerinden biri olarak gösterilen bina konferans salonuna kütüphaneye müzeye ve sanat galerine ev sahipliği yapıyor.

Walt Disney Konser Salonu – Los Angeles

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles şehir merkezinde yer alan konser salonu futuristik yapısı ve şık tasarımıyla görenleri kendine hayran bıraktırıyor.

Dans Eden Ev – Prag Çekya

Prag denildiğinde ilk akla gelen yapılardan biri olan ‘Dans Eden Evler’, Hollanda kökenli bir sigorta şirketi olan Nationale-Nederlanden tarafından inşa ettirilmiştir.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ın şehir merkezinde yer alan bina, Hırvat ve Çek kökenli bir mimar olan Vlado Milunic‘in Kanada kökenli bir mimar olan Frank Gehry ile iş birliliğiyle tasarlanmıştır.

Louvre Piramidi – Paris Fransa

Fransa’nın simgelerinden biri olan Louvre Piramidi, Paris’teki Louvre Müzesi’nin avlusunda bulunan cam ve metalden oluşturulmuş bir piramittir.  1984 yılında Çinli mimar Ieoh Ming Pei tarafından tasarlanan piramitlerin inşası ise 1989 yılında tamamlanmıştır.

İngiltere Parlamento Binası – İngiltere

Westminster Sarayı  ya da Parlamento Binası olarak bilinen yapı, İngiltere’nin simgelerinden biridir. Aynı zamanda bu yapı Birleşik Krallık’ta Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası’ndan oluşan İngiliz Parlamentosu’na da ev sahipliği yapmaktadır.

1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınan bu yapı görkemli duruşuyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Lotus Tapınağı – Hindistan

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bulunan Lotus Tapınağı, bir Bahai ibadet evi ve dünyada bulunan yedi Bahai tapınağından sonuncusudur.

Aralık 1986 yılında haklın ibadet ve ziyaretine açılmasının ardından o günden bu yana günde ortalama 8.000 ila 10.000 kişi tapınağı ziyaret etmektedir.

Eyfel Kulesi – Fransa

Aşıkların başkenti Paris’in simgelerinden biri olan Eyfel Kulesi, ismini inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel’den alır. Dünyanın en büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi, paylaşılan bilgilere göre yılda 6 milyon turiste ev sahipliği yapıyor.

1887 ile 1989 yılları arasında Gustave Eiffel firması tarafından Fransız Devrimi’nin 100. yılı kutlamaları şerefine Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir.

İsviçreli mimar Stephen Sauvestre tarafından tasarlanan kule için 3000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı, 2.5 milyon perçinle bir araya getirerek inşa edilmiştir.

İnşa edildiği dönem Fransa halkı tarafından utanç lekesi olarak görülen bu kule, şimdilerde yazımızda da belirtiğimiz gibi yıllık 6 milyon turiste ev sahipliği yapıyor.

Empire State Binası – Amerika

New York denildiği vakit akla gelen ilk yapılardan biri olan bina, aynı zamanda Dünya’nın en yüksek binalarından da biridir. Toplamda 102 katlı olan bina 1576 merdiven basamağına da ev sahipliği yapmaktadır.

Yüksekliği 381 metre, anten ile beraber 443.2 metre olan binanın inşaatına 1929’da başlanmış ve Mayıs 1931’de bitirilmiştir.

Notre Dame Katedrali –Fransa

Dünyanın en iyi 30 mimari eseri listesine Fransa’da yer alan Notre Dame Katedrali ile devam ediyoruz.  Dünyanın en ünlü katedrallerinden bir olan Norte Dame, Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilmiştir.

Seine Nehri’nin kıyısında bulunan bu yapı, Fransız gotik mimarisinin en güzide örneklerinden biridir. Bunun yanı sıra ilk gotik katedrallerden biri olarak da bilinen bu yapının inşası gotik dönem boyunca sürmüştür.

Brasilia Katedrali – Brezilya

Brezilya’nın başkenti Brasilia’da yer alan ve Oscar Niemeyer tarafından tasarlanan bu yapının, hiperbolik şekle sahip betonarme bir katedral olduğunu görmekteyiz.

Kolezyum – İtalya

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan  Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum’un aynı zamanda bir arena olduğunu da belirtelim.

Komutan Vespasianus tarafından MS 72 yılında yapımına başlanan ve MS 80 yılında Titus döneminde tamamlanan bu yapının, hem Roma halkını eğlendirmek hem de gladyatör dövüşleri düzenlenmek amacıyla inşa edildiğini görmekteyiz.

Big Ben – Birleşik Krallık

İngiltere’nin simgelerinden biri olan ünlü saat kulesi Big Ben resmi adıyla Elizabeth Kulesi, Lonra’da Westminster Sarayı’nın yanında yer almaktadır.

Birleşik Krallık’ın en önemli simgelerinden biri olarak gösterilen bu yapının 16 Ekim 1834’te bir yangın nedeniyle tahrip olan Westminster Sarayı‘nın bir parçası olarak da inşa edildiğini görmekteyiz.

Parthenon – Yunanistan

Antik Yunan döneminden günümüze kalan yapılar arasında en bilineni olan Parthenon aynı zamanda Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak da kabul edilir.

Perslerin MÖ 480’de Athena tapınağını yok etmesinden sonra inşa edilen bu yapı, 6 yüzyılda Bakire Meryem’e adanan bir kiliseye çevrilmiştir. Daha sonrasında ise 1456 yılında Osmanlı Devleti tarafından cami olarak kullanılmaya başlanan o dönemlerde Venedik tarafından bombardımana tutulmuştur. Bu patlamalar ise tapınağa ciddi bir şekilde zarar vermiştir.

Casa Mila – İspanya

1906 – 1910 yılları arasında Antoni Gaudi tarafından tasarlanıp inşa edilen bina, La Pedrera  Taş Ocağı lakabıyla da bilinmektedir. 1984 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine giren bu yapı halen turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor

Sultan Ahmet Cami – İstanbul

1609-1617 yılları arasında dönemin Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından İstanbul’daki tarihi yarımadada, Mimar Sedefkar Mehmed Ağa’ya yaptırılmıştır.

İstanbul’un sembollerinden biri olan Sultan Ahmet Cami, Avrupalılar tarafınca Mavi Camii olarak adlandırılmaktadır.

Atomium – Belçika

1958 yılında Expo 58 fuarı için yapılmış Belçika’nın Brüksel şehrinde bulunan anıt binadır. Ünlü mimar Andre Waterkeyn tarafından tasarlanan bu yapı, 102 metre yüksekliğinde, doku çelik kürenin birleşmesi ile oluşur.

Günümüzde ise modern Brüksel mimarisinin sembolü olarak gösterilen bu yapının aynı zamanda 6 yıl içerisinde inşa edildiğini de belirtelim.

Aziz Vasil Katedrali – Rusya

1555 1561 yılları arasında Rus Devleti’nin Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı zaferleri kutlamak amacıyla Korkunç İvan tarafından inşa edilmiştir. Değişik şekilde tasarlanmış olan bu sekiz kubbe, sekiz ayrı zaferi simgelemektedir.

Önceleri som altın olan kubbeler 1670 yılından sonra değişik renklere boyanarak günümüzdeki haline gelmiştir.

Petronas Kuleleri – Malezya

Petronas Kuleleri, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur‘da yer almaktadır. 1998 ve 2004 yılları arasında dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni olan Petronas İkiz Kuleleri, Petronas Petrol Holdingin de yönetim binasıdır.

Kubbet üs Sahra – Filistin

Kubbet üs Sahra, Kudüs’te Müslümanlar ve Yahudiler tarafından kutsal kabul edilen kaya üzerine Emeviler tarafından inşa edilen, ortası  kubbeli sekizgen bir yapıdır.

Burj Khalifa – Birleşik Arap Emirlikleri

Burj Khalifa, Dubai’de inşası 4 Ocak 2010‘da tamamlanan dünyanın en yüksek gökdelenidir.

Burj El Arap – Birleşik Arap Emirlikleri

Burj El Arap

Yelken Otel olarak da anılan Burc-El Arab, Dubai Birleşik Arap Emirlikleri’nde dünyaca ünlü lüks bir oteldir.  1 Aralık 1999 yılında hizmete geçen bu otel, tasarımı ve yüksekliğiyle dikkat çekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.