Dünyanın En İyi Keman Ustası: Antonio Stradivari

1644 İtalya’da doğdu müzik aletleri ustası Antonio Stradivari. Yaşamı boyunca (1737 yılına kadar) birçok enstrüman üretti. Tamamen el yapımı olarak keman, viyolonsel, viyola,  arp, çello gibi telli çalgıları büyük incelikle ve ustalıkla yaptı. Yüzyıllar geçti yaptığı ilk kemandan bu yana ama hiçbir teknoloji Stradivari’yi alt edemedi, yapılamadı daha iyi bir keman bu dünyada. 1000’den fazla eser ortaya çıkaran  Stradivari ününü ise yapmış olduğu kemanlarına borçlu.

dunyanin-en-iyi-keman-ustası2
Neden bu kadar değerli bir keman Stradivarius?
Kemanlarındaki akustik, gövde şekli, tını güzelliği, dayanıklılığı Stradivarius’u değerli kılan özelliklerinden. Yaptığı kemanlar günümüz salonlarının akustiğine uygun olması değerine değer katıyor. Kemanların sırrı bugüne kadar tam anlamıyla çözülememiştir. Son olarak Texas Üniversitesinin yaptığı araştırmaların sonucu kemanlarda kimyasal bir madde kullanıldığı yönündeydi. Yapılan bu araştırma sonucu dahi değerinden, ününden hiçbir şey kaybettirmedi Stradivarius’un. Dünyada Stradivarius kemanının manevi ve maddi değerini anlayacağımız bazı olayları ele alalım. Rusya, Sovyetler Birliği döneminde devlet kararıyla Avrupa’da satılan bütün Stradivari yapımı kemanlar toplanmıştır. Rusya, böylece ülkesindeki önemli keman virtüözlerin başarılarına göre armağan etmiştir dünyanın en iyi kemanlarını. Tabi ki ölene kadar kullanmak şartı ile. 1997 yılında da başarıları nedeniyle ünlü keman virtüözü Spikov’a ölene kadar kullanması için hediye edilmiştir.

antonio-stradivarius-3
2006 yılında ünlü müzayede salonu Christies’de yapılan açık arttırmada “Hammer’” adı verilen Stradivari yapımı bir keman 3,54 milyon dolara satılmıştır. 2011 yılında  internet üzerinden  yapılan  bir  açık arttırmada ise 15.9 milyon dolara  satılan stradivarius keman bugüne kadar satılmış en pahalı çalgılardan biri. Sadece satın almak için çok para harcanmıyor, onu kırmak bir servet ödemenize sebep olabilir maalesef. Nitekim, bir konserde klasik keman ustası David Garrett’ın yanlışlıkla kırması üzerine, sanatçı kemanın onarımı için yüz bin euro ödemiştir.

antonio-stradivarius-4
antonio-stradivarius-5
Ülkemizde Ayla Erduran bir konserde Stradivari yapımı keman kullanmıştır.

Bir Stradivari yapımı keman için neler yaparsınız? Örneğin hırsızlık yapar mıydınız?
Polonyalı ünlü sanatçı Totenberg’in sahne arkadaşı Johnson bir konser sonrası, belki sadece evinde çalacak olmasına rağmen çalmayı göze aldı, sahne arkadaşının aldığını biliyordur Totenberg ama bir sonuç alamamıştır ta ki 2011 yılına kadar. Sahne arkadaşı Johnson hayatını kaybetmiş, eşi ise bir müzik evine satmıştır kemanı. Yıllar sonra hak ettiği kişiye geri dönecekti Stradivarius ama Totenberg’in ömrü yetmedi, o heyecanı tekrar yaşayamadı.

antonio-stradivarius-6

Ülkemizde bir tane “Stradivari” yapımı enstrüman olduğu bilinmektedir.

antonio-stradivarius-7

Stradivari öldükten sonra çocukları üretmeye devam etmelerine rağmen o kaliteyi yakalayamamışlardır ve birçok Stradivarius markasında keman üreticisi piyasaya çıkmıştır. 19. yüzyılda üretilen ve üzerinde Stradivarius yazan her keman orijinal değildir. Bundan dolayı 1957 yılından sonra  Stradivarius enstrümanı kullananlar keman üzerine ‘kopyasıdır’ etiketi koymuşlardır.

antonio-stradivarius-9
antonio-stradivarius-10
antonio-stradivarius-11

Bu eşsiz kemanının tınılarında kaybolabilmeniz dileğiyle.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.