Dünya’nın En Küçük Ressamı: Aelita Andre

“Ölene kadar resim çizeceğim; fakat bunun bir önemi yok çünkü ben hiç ölmeyeceğim.

 

2007 yılında Avustralya’da doğan ekspresyonist ressam Aelita Andre, profesyonel olarak resim yapmaya henüz 9 aylıkken başlamış. İlk özel sergisini ise 1 yaşındayken açmış. Bu çağın resimdeki Mozart’ı olarak görülen Andre’nin resimlerinde; bir çocuğun neşesini, merakını, heyecanını ve bağımsızlığını görmek mümkün.

Dünya’nın en genç ressamı olan Andre’nin yeteneği, babasının resim yapmak için yere serdiği kanvasın üzerine minik Aelita’nın resim yapmaya başlamasıyla keşfedilmiş. Aelita’nın çizdiği resmi gören babası, Aelita’nın resmini Melbourne’daki saygıdeğer bir galeriye götürmüş ve oradakilerin görüşlerini almış. Henüz yürüyemeyen ve konuşamayan bir çocuğun bu derece başarılı bir çizim yaptığını gören galeri sahibi çok şaşırmış ve Aelita’nın resimlerini sergilemeye karar vermiş.

Gece uyanıp resim çizmek istediği için ağlayacak kadar resim çizmeyi seven Aelita, o an içinden hangi malzemeyi, hangi rengi kullanmak istiyorsa onu kullanıyor. Bazı ressamlar ona resim eğitimi vermek isteseler de, Aelita ve ailesi bu teklifleri reddetmekte; çünkü Aelita’nın alacağı resim derslerinin onun bağımsızlığına gölge düşüreceğine inanıyorlar. Aelita, kimseyi taklit etmek istemediğini ve orijinal olmak istediğini her fırsatta dile getiriyor.

Yaşıtlarına göre oldukça zeki olan Aelita, atom ve atom altı parçacıklar gibi konularda da derin bilgilere sahip. Aelita yalnızca resim konusunda yetenekli değil, aynı zamanda müzik konusunda da özel bir yeteneğe sahip.

2013’te Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales,  Aelita’nın: “Başarısı nedeniyle Wikipedia’ya giren en genç kişi.” olduğunu dile getirmiş. Aynı yıl, dünyanın en saygın dergilerinden biri olan Forbes Magazine’de Aelita’dan bahsedilmiş.

2015 Londra Bienali’nde “En Genç Ressam” ödülünü kazanan minik ressam,  bu yıl içinde İtalya, Amerika ve Japonya’da sergi açmaya hazırlanıyor.

Küçük ressamın resimlerine: http://www.aelitaandre.com internet sitesinden ulaşabilir, ressamın resimlerini buradan satın alabilirsiniz.

Aelita-Andre (1) Aelita-Andre (2) Aelita-Andre (3) Aelita-Andre (4) Aelita-Andre (5) Aelita-Andre (6) Aelita-Andre (7) Aelita-Andre (8)

 

Aelita-Andre (9)

Pınar İnan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Binghamton Üniversiteleri işletme öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Fotoğraf Yaşamın Ruhudur/ Garcia Rodero

 ‘Kelimeler, imgenin görsel halidir.’ Geleneksel ritüelleri fotoğraflama adına16 yıl boyunca farklı ülkeleri gezen Cristina Garcia Rodero; tutkuyu, acıyı, aşkı, öfkeyi...

Kapat