Dünyanın En Mutlu 10 Ülkesi

Dünyanın en mutlu ülkesini seçmek için çalışan araştırmacılar ülkelerdeki gelir seviyesi, yaşam beklentisi, sosyal yaşam, özgürlük algısı ve benzeri çok sayıda değişik faktörü dikkate alıyor. New York’ta açıklanan Dünya Mutluluk Endeksi 2015 raporuna göre dünyanın en mutlu ülkesi İsviçre. 158 ülkenin içinde olduğu bu raporda Türkiye 76. sırada yer alıyor. Listenin en son sıralarında yer alan ülkeler ise şöyle; Ruanda (154), Benin (155), Suriye (156), Burundi (157) ve Togo (158).
Araştırmaların sonucunda dünyanın en mutlu 10 ülkesini sizler için derledik.

10. Avustralya

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi2

6. en büyük ülke olan Avustralya havasıyla, mutlaka gezilmesi gereken yerleriyle, insanlara verdiği değer ve bunu verilen sosyal haklarla en mutlu ülkelerden birisi. Her imkan ve çeşitliliğin yanı sıra her yönüyle gelişmesi ile de bilinir. Sadece dünya çapında çıkardığı müzik yıldızları bile yeter… Mesela AC/DC!

9. Yeni Zelanda

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi3
Başlı başına farklı bir dünya olan ülkede yolsuzluk, kaçakçılık, terör olayların hiç görülmemesi en mutlu ülkeler arasına girmesini kolaylaştırıyor. Aynı zamanda Yeni Zelanda dünyada doğal alanları en temiz 10 ülke arasında da yer alıyor. Buradaki doğanın güzelliğinden sayfalarca bahsedebiliriz.
Uzun beyaz bulutların ülkesi anlamına gelen Yeni Zelanda’da yaşamak için size birçok neden sunabiliriz. Dünyanın en ilginç, en zengin dili Yeni Zelanda yerli dili olmayabilir ancak dünyanın en uzun kelimesi Yeni Zelanda dilinde bulunuyor. Hazır dilden bahsetmişken insanlarından bahsetmezsek olmaz. Özellikle Yeni Zelanda milli takımlarının maçlar başlamadan önce yaptıkları Maori savaşçılarının geleneksel Haka dansı çok popülerdir.
Yüzükleri Efendisi dediğiniz zaman da akla direk Yeni Zelanda gelir. Yeni Zelanda’daki demir paralarda Hobbit sembolleri ve Elfçe yazılar görebilirsiniz. Yasal olarak bunu yapma hakkı da sadece Yeni Zelanda’ya aittir. Tabi siz en iyisi Hobbit köyüne de bir gidin…
Hatta daha da iyisi olarak ilk önce bu yazıya göz atıp ondan sonra çantanızı hazırlayabilirsiniz.

8. İsveç

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi4

İskandinavya yarımadasında yer alan İsveç, ortalama insan ömrünün en uzun olduğu 2. ülke olmasıyla, fikir özgürlüğüyle, sınıf ayrımını ortadan kaldırmasıyla, tıkır tıkır işleyen sağlık sistemiyle, eğitim ve bilimsel alandaki gelişmişliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca %12 ile AB’de en az sigara tüketilen yer İsveç.
Kartpostal gibi şehirleri ve yemyeşil doğasıyla dünyanın en mutlu 9. ülkesi…

7. Hollanda

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi5

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ın büyüsüne kapılmamak zaten elde değilken bir de dünyanın en mutlu ülkelerinden biri seçilmesi büyüsünü daha da arttırdı. Özgürlük anlamında insanları en çok mutlu eden ülkelerden bir tanesidir. İnsanlarının yardımseverliği ve sıcakkanlılığı ile de dikkat çeker. Hayvanlara da çok önem veren bir ülke olan Hollanda’da eğer restorantta masada bir fare görürseniz çığlık atmamanızı öneririz. Hayvanları sevmiyorsunuz diye terslenebilirsiniz…

6. Finlandiya

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi6

Göller diyarı olan Finlandiya’da yaşam pahalı ama yaşam standartları bir o kadar iyi ve güzel. Eğitim sistemi ve yüksek yaşam standartları olarak bir hayat sürmeye oldukça elverişli ülkelerden. Ayrıca ülkenin yarısı ormanlar ve göllerle kaplı. Yaz-kış göz kamaştırıcı bir ülke olan Finlandiya doğal güzelliğin en önemli adreslerinden birisi. İglolarından ve kuzey ışıklarından hiç bahsetmiyoruz bile. Finlandiya’daki müzik aşkı bile bir başka. Heavy metale çok önem veren ülkede her 2000 kişiye bir metal müzik grubu düşüyor.
Noel Baba’nın bile burada yaşadığını düşünürsek neden mutlu ülkeler listesinde olduğunu anlayabiliriz…

5. Kanada

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi10

En mutlu ülkelerin başında gelen Kanada 35 milyonluk nüfusu, Niagara şelalesi, kış sporları, maçlarda yüzünü kırmızıya boyayan şirin insanların ülkesi. Hiç tanımadığınız insanları size gülümserken ve özür dilerken bulabileceğiniz kibarlığın büyük şehirlerinde hat safhada olduğu bir ülkeden bahsediyoruz.
Dört mevsimde de harika zaman geçirebileceğiniz, farklı etkinliklerde bulanabileceğiniz bir yer. 54 metre yükseklikten düşen 115 milyon litre suyun yaratığı manzaraya tanık olabildiğiniz için doğasının konusunu açmıyoruz. Şu anda çağdaş ve teknolojik açıdan hızla ilerlemekteler.

3. Norveç

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi7

Avrupa’nın en pahalı ülkesi olan Norveç’in en önemli sorunu azalan ve yaşlanan nüfustur. Ülkede yaşayan insanların sayısı beş milyon civarındadır. Avrupa’nın 240 yerinden direkt olarak uçak ile ulaşılabilir. Ülkenin altyapısı, günlük hızlı uçuşlar ve modern trenler ile çok iyi durumdadır. Norveç’te suç oranı oldukça düşüktür, güvenlidir. Norveç egzotik bir doğaya sahiptir. Şehirlerinde bile kendinizi doğaya çok yakın hissedebilirsiniz. İnsanları özgür ve sosyal destek imkanları çok fazladır. Sağlık sektöründe oldukça gelişmişlerdir.
Norveç’te yeni yerler keşfedebilir, bir fenomen olan muhteşem kuzey ışıklarını görebilir, bütün güzel atmosferi hissedip huzuru bulabilirsiniz.
Ülkenin güzelliklerini gitmeden önce biraz daha detaylı görmek isterseniz sizi şu yazımıza alabiliriz.

2. Danimarka

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi8

Danimarka çok refah olan topluma ve yüksek yaşam standartlarına sahiptir. Toplum genellikle iyi eğitimlidir. Renkli şehir yaşamları, temiz sahilleri ile dikkat çeker. Ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetlerinin olduğu ülkede herkes iyi korunan bisiklet ve araç yolundan, kapsamlı ulaşım sisteminden, çeşitli ücretsiz sanatsal ve kültürel aktivitelerden yararlanabilir. Kraliçelerinin bile eğlenmeyi çok iyi bildiği bu ülkede mutsuz olmak pek mümkün gözükmüyor.

2. İzlanda

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi11

Bir ada ülkesi olan İzlanda’da nüfusu 320.000 kişidir. Büyük bir kriz yaşamalarına rağmen ekonomileri yavaş yavaş düzeliyor ve işsizlik %6.1 civarında. Kriz sonrasında birçok ülkenin aksine batan bankaların batmasına izin verip buna sebep olan politikacılar yargılandı. Ülkede sanata inanılmaz bir destek var, krizleri bile sanatlarını etkilemedi. İnsanları, doğası ve sempatik başkentiyle bu ülke bir harika. Köpekbalığı eti yedikleri için mutfaklarının pek hoşunuza gitmeyeceğini düşünsek de sizi cezbedecek çok daha büyük görsellerin olduğunu söyleyebiliriz.

1. İsviçre

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi7
Federal otoritelerin merkezi Bern ile birlikte 26 kantondan oluşan federal cumhuriyet İsviçre, görünüşleri muhteşem olan dağları, yemyeşil alanları ile insanların yaşam kalitelerini yükseğe çıkartıyor. Ayrıca ülkenin genel refah seviyelerine bakıldığında buraya gelenin geri neden dönmek istemediğini anlıyoruz. Çok adaletli bir ülke olmalarının yanı sıra zamana çok önem verirler. Ülke çok gelişmiş ve dakik bir tren ağına sahip. Uçakla da birçok ülkeye çok ucuz fiyatlarla seyahat etmek mümkün. Her şeye el atan İsviçreli bilim  insanları aynı zamanda dünyanın en mutlu insanları.

1 Yorum

  1. Avatar

    Anıl

    04 Şubat 2016 en 20:43

    Güzel bir derleme olmuş yalnız bilim adamları yerine bilim insanları desek daha dogru olur diye düşünüyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.