Dünyanın En Pahalı Kitapları

Bir kitabın değerini belirleyen şey nedir sizce? Yayıncılık sektöründe özellikle de ülkemizde kitabın sayfa sayısı arttıkça, kağıt kaliteleştikçe, mürekkebe zam geldikçe hatta dolar yükseldikçe kitapların fiyatı da artıyor. Matbaası, dağıtımcısı, satış noktası… Pastadan pay alanlar çoğaldıkça etiketteki rakamlar da çoğalıyor. Nedense kitabın kendi içeriği dışında her şey kitabın değerini belirliyor.

Peki kitaplar da tablolar gibi tek olsaydı? O zaman, Dostoyevski’nin ‘Suç ve Ceza’sına sahip olmak için ne kadar öderdiniz? Bir de kendi eliyle yazmış olduğunu düşünün…

Nadir olmaları nedeniyle günümüzde bazı kitaplara çok yüksek değerler veriliyor. Listede en yüksek fiyatlara el değiştiren bu kitapları bulacaksınız.

Leonardo Da Vinci – The Codex Leicester / 30.8 milyon $

dunyanin-en-pahali-kitaplari-1

Leonardo Da Vinci’nin çalışmalarını içeren 72 sayfalık bu el yazmasının sahibi dünyanın en zengin adamı Bill Gates.

Magna Carta / 21.3 milyon $

One of four surviving copies of the 1215 Magna Carta. This copy is one of two held at the British Library. It came from the collection of Sir Robert Cotton, who died in 1631. In 1731, a fire at Ashburnam House in Westminster, where his library was then housed, destroyed or damaged many of the rare manuscripts, which is why this copy is burnt.

1215 yılında İngiltere Kralı John, Papa III. Innocent ve baronlar tarafından imzalanan Magna Carta (Büyük Ferman) ile Birleşik Krallık’ta ilk kez kralın yetkileri kısıtlanarak, halka temel hak ve özgürlükler tanınıyor. Günümüzdeki anayasal düzenin oluşması sürecinde en önemli belgelerden biri olarak kabul edilen bu anlaşmanın bir nüshasının sahibi David Rubenstein.

The Bay Psalm Book / 14.6 milyon $

A copy of the Bay Psalm Book, which was printed in 1640 in Massachusetts. It was sold Tuesday at Sotheby's in New York.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1640 yılında basılmış ilk kitap. Günümüze kadar gelmiş 11 nüshasından birinin sahibi David Rubenstein.

St. Cuthbert Gospel / 14.3 milyon $

Loan MS 74, f.1

7. yüzyıldan kalan bu el yazmasının yazarı bilinmiyor. Cizvitlerin 698’de St. Cuthbert’ın kabrinin yanına defnettiği eser 1104’te mezardan çıkarılıp İngiliz Kütüphanesine alınıyor.

The Rothschild Prayerbook / 13.4 milyon $

dunyanin-en-pahali-kitaplari-5

1500-1520 yılları arasından yazıldığı tahmin edilen bu eserin yazarı bilinmiyor. Bugünkü sahibi ise Kerry Stokes.

The Gospels of Henry The Lion / 11.7 milyon $

dunyanin-en-pahali-kitaplari-6

12. yüzyıl tarihli bu el yazması günümüzde Almanya’ya ait.

John James Audubon – Birds of America / 11.5 milyon $

dunyanin-en-pahali-kitaplari-7

Çeşitli çizimler içeren natüralist ressam John James Audubon’ın kitabı ilk olarak 1827-1838 tarihleri arasında Edinburgh ve Londra’da bir dizi olarak yayınlanıyor. Kitabın bugünkü sahibi Michael Tollemache.

Geoffrey Chaucer – The Canterbury Tales / 7.5 milyon $

The Knight

İngiltere’nin ilk matbaacısı William Caxton tarafından basılan bu kitap 1476-1478 tarihlerinde Geoffrey Chaucer tarafından yazılıyor. Kitap, Londra dolaylarında Canterbury’deki katedralde bulunan St. Thomas Becket Mabedine doğru hac yolculuğuna çıkanların, yol boyunca vakit geçirmek için birbirlerine anlattıkları hikâyelerden oluşuyor.

William Shakespeare – First Folio / 6.2 milyon $

dunyanin-en-pahali-kitaplari-9

William Shakespeare‘in bütün eserlerini bir araya getirdiği ilk kitabı edebiyat tarihçileri tarafından “Birinci Folyo” adıyla anılıyor. Kitap 1623’te, Shakespeare’in iki arkadaşı tarafından John Heminges ve Henry Condell yayınlıyor.

 Kaynak: wikicollection.org, wikipedia.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.