Dünyanın En Uzun Yürüyüş Yolları

Trans-Kanada Yolu
dunyanin-en-uzun-yuruyus-yollari

Kanada‘nın 25. kuruluş yılı olan 1992de, American Discovery Trail yolundan daha uzun bir yürüyüş yolu oluşturulmasına karar verildi. Kanada’nın 10 eyaletinden de geçerek ülkenin pek çok önemli kentini birbirine bağlayan ve önemli ulusal parklarla bölge parklarına ulaşımı sağlayan bu yolun adı Trans Canada Trail olacak ve 150. kuruluş yılı olan 2017‘ye kadar tamamlanacaktı. Dünyanın en uzun yürüyüş parkuru olan Trans Kanada Yolu hala inşa ediliyor ve şu anda %80’i tamamlanmış durumda. Önümüzdeki 2 yıl içinde açılacak bu yürüyüş yolunun geri kalan kısmı için çalışmalar sürüyor ve bittiği zaman tam olarak 24.000 km olacak.
Yolu sadece yürüyerek geçmek istemeyenler için bisiklet, at, kano ve kayak ile de geçmenin mümkün olduğunu söyleyelim.

Amerikan Keşif Yolu

dunyanin-en-uzun-yuruyus-yollari5

ABD’yi doğu-batı istikametinde, Atlantik sahilinden Pasifik sahiline, boydan boya kateden American Discovery Trail yoludur. Şimdi sıkı durun! Mesafesi tamı tamına 10.944 kilometredir ve 6 ay sürer. Bu macera yolunu araba ya da bisikletle de gidebilme imkanınız var.

Büyük İtalyan Yolu

dunyanin-en-uzun-yuruyus-yollari2
İtalya’yı kuzeyden güneye boydan boya geçen ve Sicilya Adası ile Sardunya Adasında da devam eden 6.166 km’lik doğa yürüyüş yoludur. Ortalama yürüme süresi 350 gün olan bu yolun inanılmaz manzarası ve Alpler’i geçerek İtalya’ya ulaşma fikri inanılmaz olsa gerek.

Pasifik Zirvesi Yolu

dunyanin-en-uzun-yuruyus-yollari3

Meksika’dan Kaliforniya’ya, Oregon ve Washington üzerinden Kanada’ya uzanan tam 4,265 km’lik bir yürüyüş yolu!
Bu parkuru daha önce tamamlamış olan Philip Kramer’ın söylediğine göre yanınızda bolca su bulundurmalısınız. Çünkü yolunuzun üzerinde geçmeniz gereken Sonora ve Mojave çölleri var. Bu yürüyüşün en yüksek yeri 4009 metre yükseklikte Sierra Nevada dağındaki Forester Geçididir. Farklı iklimlerde yürümek, farklı insanlar tanımak için kesinlikle yapılması gereken bu yürüyüş 180 gün sürüyor.

Te Araroa

dunyanin-en-uzun-yuruyus-yollari6

 Yeni Zelanda’nın en kuzeyindeki Reinga Burnu’ndan başlıyan ve en güneydeki Bluff’ta biten 3000 kilometrelik bir macera. Parkur ilk defa 1998 yılında Geoff Chapple tarafından tamamlandı.  Yeni Zelanda’nın iki adasını da baştan aşağıya geçen yol boyunca inanılmaz güzellikte ve el değmemiş sayısız göl, orman ve dağ sırasından geçeceksiniz. Yaklaşık 80 gün süren tam anlamıyla gerçek bir ada macerası.

Büyük Himalaya Turu

dunyanin-en-uzun-yuruyus-yollari4

Dünyanın en muhteşem manzarasına sahip olduğu söylenen bu  4.585 km’lik bu yol, Nepal, Bhutan, Hindistan ve Pakistan topraklarından geçiyor. Ama Hindistan ve Nepal’de bulunan kısmı yürüyüş şartları ve güvenlik açısından çok daha müsait olduğunu söyleyebiliriz.
Nepal bölümü yüksek ve alçak rota olarak iki farklı ana rotadan oluşur. Yüksek nokta 1700 km ve 6.146 metre irtifadır. Teknik dağcılık ekipmanı ve tecrübesi gerektirir. Yaklaşık 150 gün sürer.
Alçak rota 1500 km uzunluğundadır. İrtifa 2000 metredir ancak 4519 metreye kadar da çıkar. Bu rotada Himalaya yerel halkının yaşamını görebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.