Dünyanın En Yeşil Bölgesel İdari Başkenti: Nelson

Özlemini duyduğumuz hayatın merkezi: Nelson

Yeni Zelanda’nın güney adasında bulunan bu harika kırsal şarap bağları, tek katlı şirin evleri ve inanması güç güzellikteki doğasıyla kasaba hayatının bütün huzurunu gözler önüne seriyor.

2

Nelson, Yeni Zelanda’yı oluşturan iki büyük adadan güneydeki South Island’ın idari merkezi olmasının yanı sıra, Yüzüklerin Efendisi serisinin en önemli çekim-sahne alanlarından birisi. Food and Travel dergisi Nisan 2014 sayısında, Nelson’ın Yüzüklerin Efendisi serisinin çekim alanı olmasıyla ilgili  ”Ancak Nelson Orta Dünya değil! Monopoly tahtasından dökülmüş gibi duran mini mini evler, kenti çevreleyen tepelere serpilmiş. Kent merkezi ise çok daha düzenli kurgulanmış. Haç şeklinde birbirini kesen iki ana cadde, Trafalgar ve Hardy, kafeterya ve sanat galerileriyle dolu. Evet, kentin tam kalbinde bir rugby sahası var. Ya ne olacaktı? Ne de olsa burası Yeni Zelanda.” Yazarak harika bir benzetme yapmış.

3

Hatta dergide, bölge halkının günlük yaşamından çok hoş bir bölüm de paylaşmış: “Kuzeyde, Golden Bay ile güzel Abel Tasman Milli Parkı arasına sıkışan Takaka köyü bulunuyor. Takaka sakinleri her sabah nefis köy sütü almak için, arabayla Mark Houston’ın çiftliğine kadar gidiyor. Bazıları boş cin ya da kola şişeleriyle, diğerleri ise büyük teneke kaplarla sıraya giriyor. Otomata 2.50 Yeni Zelanda doları atıyorlar ve Houstan’ın mandırasından gelen çiğ sütü kaplarına dolduruyorlar. Eğer otomata uygun bozuklukları yoksa bozuk para için bedel olarak patates vererek bir şekilde birbirlerine yardım ediyorlar.”

4

Ulaşım ve seyahat hakkında verilecek bilgiler ise şöyle: Yeni Zelanda’nın yerel saati Türkiye’ninkinden 11 saat ileride. Para birimi, Yeni Zelanda doları.(1 NZD, yaklaşık 2 TL) Bir kıyı bölgesi olan Nelson’da, en yüksek sıcaklıklar yaz aylarında (aralık, ocak ve şubat) 30 dereceyi buluyor. Kış aylarında ise 10 dereceye kadar düşüyor. Yılın en soğuk zamanı ise genel olarak temmuz ayı oluyor. Nelson’ın bize göre oldukça alışması zor bir iklime sahip olduğu kesin.

5

Nelson’a gitmek için önce Singapore Airlines ile Singapur aktarmalı Auckland’a ya da Emirates ile Dubai aktarmalı Christchurch’e uçmanız gerekiyor. Her iki şirket de aktarmaları Air New Zealand uçuşlarıyla yapıyor. Yeni Zelanda’ya vardıktan sonra, hangi kentte olursanız olun günde birkaç kez yapılan Nelson uçuşlarıyla yola devam edebilirsiniz. Auckland-Nelson uçuş süresi 1 saat 20 dakikayken; İstanbul’dan,  Auckland’a uçmak 40 saatin üzerinde sürüyor.

6

Bölge ile ilgili detaylı bilgiyi nelsonnz.com adresinden alabilirsiniz. Bağları, yerel üreticileri, bisiklet rotalarını, doğal güzellikleri ve şayet Tolkien hayranıysanız Orta Dünya’ya dair anekdotları da bu sitede bulabilirsiniz.

Kaynaklar:

Food and Travel Nisan 2014

www.newzealand.com

www.nelsonnz.com

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.