‘Dünyanın Gözü’ Amasra

Fatih Sultan Mehmet’in gördüğünde “Lala, Lala, Çeşm-i Cihan (dünyanın gözü) bu mu ola?” diyerek hayran olduğu Amasra, bugün tarihi yapılarının da coğrafyasına kattıklarıyla göz doldurmaya devam ediyor. Önceleri Zonguldak’a, bugün ise Bartın iline bağlı olan Amasra dışarıdan bakıldığında biraz Balkanlar havası taşıyor. Adayı karaya bağlayan köprüsü, kiliseden çevrilme Fatih Camii, Ceneviz ve Roma esintilerini hala hissettiren kalesi ve denizi olan şehirlere özgü kokusuyla bir nebze değişiklik arayanlara kollarını açıyor.

amasra-2

Amasra’ya “Bakacak Tepesinden” baktığınızda Fatih Sultan Mehmet’in tam olarak ne demek istediğini daha iyi anlıyorsunuz. Yukarından bakıldığında tam bir yuvarlak biçimini alan deniz, gerçekten de dünyanın gözü gibi duruyor.

amasra-3

İçeriye girdiğinizde kale ve kuleye yakından bakmak, şehrin güzelliğine biraz daha vakıf olmanızı sağlıyor. Sürekli olarak tadilat dolayısıyla kapalı olan müzelerden biri Amasra’da da mevcut. Bahçedeki restorasyon sonrası bembeyaz olmaya hazırlanan taşlara bakmakla yetinmek durumunda kalıyorsunuz. Kale içine yapılan yeni binalar, silueti oldukça zedelemiş ama yine güzel, yine güzel.

kemere-koprusu

Mostar Köprüsünü anımsatan Kemere Köprüsünü ancak uzaktan bakarak görebiliyor, üzerindeyken güzelliğini Tavşan Adasına bakarken unutuyorsunuz.

kemere-koprusu-2

Tavşan Adasında yakın zamana kadar gerçekten de tavşanlar varmış. Herhangi bir tehlike hissetmediklerinde hızla çoğaldıkları için adadan toplanmak zorunda kalınmış. Ada şimdi ıssız.

tavsan-adasi

Hemen karşısındaki tepe Mustafa Kemal’in adını taşıyor çünkü doğru açıdan bakıldığında Atatürk’ün profilini anımsatıyor. Amasra’nın bir de eski bir deniz feneri var.

mustafa-kemal-tepesi

Kale bütünlük özelliğini neredeyse tamamen kaybetmiş. Bu yüzden Amasra’yı gezerken hep kale içindesiniz ama size bunu anımsatan taşlar olmadığı takdirde bunu unutabilirsiniz.

amasra-kalesi

Yine de surlar ilgi görmeye devam ediyor.

amasra-surlar

Fatih Camii, döneminde kilise olarak inşa edilen ve Osmanlı’nın şehri almasından sonra camiye çevrilerek fethi hatırlatması için Fatih Camii adını alan klasik yapılardan biri.

fatih-camii-amasra

Bu eski kiliseyi takip ettiğinizde bir süre sanat galerisi olarak da hizmet veren ancak şimdilerde kapalı olan eski bir Roma şapeline geliyorsunuz.eski-roma-sapeli

Amasra ufacık bir yer olsa da pek çok heykeli, anıtı ile göz dolduruyor.

amasra-heykel

amasra-anit

Bunlardan biri elim bir kazayla aramızdan ayrılan Barış Akarsu’ya ait. Heykeltıraş Tankut Öktem tarafından yapılmış.

baris-akarsu-heykeli

Çarşılarında Karadeniz’e ama daha ziyade denizi olan bölgelere özgü objeler bulabilir, deniz kenarındaki güzel balıkçılarda balık yiyebilirsiniz. Her ne yaparsanız yapın, Amasra’nın etrafını çevreleyen ve her ton yeşili barındıran ormanlarından gelen temiz havayı içinize çekmek yanınıza kâr kalacaktır.

amasra-4

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.