Dünyanın İlk Meteoroloji İstasyonu Ziyarete Açıldı!

Dünyanın ilk meteoroloji istasyonu ve saat kulesi olarak bilinen 2000 yıllık bina, geçmişte tüccarların hava durumunu ve saati belirlemeleri amacıyla kullanılıyordu. 14 metre uzunluğunda olan kuleyi, astronom ve mimar Cyrhus’lu Andronikos’un yaptığı düşünülüyor.

Atina’da Akropolis’in olduğu tepenin yamacında yer alan anıt, 200 yılın ardından tekrar restore edilip ziyarete açıldı. Yunanistan Doğal Kaynakları Koruma Birimi Başkanı Stelios Daskalakis anıt hakkında “Dünyanın ilk meteoroloji istasyonu olduğuna inanıyoruz. Roma Agorası içerisinde yer alıyor. Tüccarların hava durumunu ve aynı zamanda ticareti organize etmek için mallarının ne zaman ulaşacağını belirlemelerinde büyük öneme sahipti.” açıklamalarında bulundu.

1700’lü yılların sonunda pek çok Yunan sanat eserini İngiltere’ye kaçıran Lord Elgin’in bu meteoroloji istasyonunu da kaçırmayı planladığını söyleyen Stelios Daskalakis, sözlerine şöyle devam etti: “1799 yılında Lord Elgin tüm anıtı İngiltere’ye taşımayı planlamıştı. Ancak Türkler burayı ibadet yeri olarak kullanıp kutsal bir yer olarak gördükleri için anıtın yağmalanmasına izin vermedi.”

Osmanlı döneminde, sufi dervişlerin ibadet yeri olarak kullandığı anıtın duvarlarında Osmanlı motifleri de bulunuyor. 1828 yılında dervişlerin ayrılmasıyla kapanan bina, 1848 yılında antik eserleri depolama amaçlı kısa bir süre kullanılmış ve 2014 yılında restorasyon çalışmalarına başlanmış olan bina, 200 yılın ardından tekrar ziyarete açıldı.

meteor.jpg 2

magara.jpg 3

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.