fbpx

Dünyaya Bir de Böyle Bakın

Haritaların çok ilginç bulduğum bir yönü vardır. Neye bakarsanız onu görürsünüz…

Aslında haritaların ortaya çıkışı uzun yıllar almış tarihi bir süreç. Bu süreç içinde aldıkları şekiller var. Çiziliş amaçlarına ve verilmek istenen bilgilere göre tasarımları, renkleri, üzerinde kullanılan sembolleri sürekli değişmiş.

Fakat bir de o ilginç bulduğum öteki yüzü var haritaların. Onlar konum, ölçüler, siyasi gelişmeler, hava durumu belki ülkelerin yönetim biçimleri vb bilgileri verse de bazı insanlar haritalara baktığında bunların hiçbirini görmez. Hayallerini görürler. Rakamları, enlem boylamları değil gitmeyi istediği ülkeyi ya da şehri görürler. Baktıklarında o şehirden fotoğrafları hatırlayıp, o fotoğraftaki manzaralarda kendilerini görürler. Görmek istedikleri festivalleri, oturup önlerinden akan insan kalabalığını izlemek istedikleri sokakları, hep kitaplarda gördükleri sanat eserlerini kendi gözleriyle görebilecekleri müzeleri veya dünyayı değiştiren olayların yaşandığı yerleri, o olaylara şahit olmuş binaları görürler baktıklarında. Para biriktirip gitmek istedikleri yerlere. Belki de gittikleri ülkelere, şehirlere bakıyorlardır. Eğlenceli anılarını, yaşadıkları zorlukları hayret ettikleri şeyleri hatırlamak için. Haritada özledikleri insanların yaşadığı yerleri arıyordur gözleri…

Bazılarımızın ülkeleri haritada gördüğünde o günlerde haberlerde izlediği savaş manzaraları gelir aklına. Belki konuşmak istediği, öğrenmek istediği lisanı hatırlatır baktığı ülkeler, şehirler.

New York’da ressam Matthew Cusick de haritalara baktığında farklı şeyler görenlerden. Bu gördüklerini kolajlarıyla anlatan bir sanatçı. Bazen bir bölgeye baktığında aklına gelen kahramanları, ona hissettirdiği duyguları ya da tarihi görmüş ve gördüklerine sanatıyla can vermiş.

1-1

2014-11-24 11_21_11-Matthew Cusick _ Paintings & Collage _ Map Works

117

1-6

Matthew-Cusick_205

Matthew-Cusick_204

Matthew-Cusick_199

2014-11-24 11_21_54-Matthew Cusick _ Paintings & Collage _ Map Works

1-3

redandbluedetail

 

Sanatçı Matthew Cusick

cusick

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.