Düzce’de Efes’ten İleri Bir Kent : Prusias ad Hypium!

Düzce Konuralp bölgesindeki Prusias ad Hypium Antik Kenti’nde kazı çalışmaları sürüyor. “Batı Karadeniz’in Efes’i” olarak anılan kentteki çalışmalarını sürdüren arkeologlar, kentin zenginliklerinin Efes’e eşdeğer olduğunu söylüyor.

Kazı çalışmalarının ay sonunda biteceğini belirten Konuralp Müzesi Müdürü ve Prusias ad Hypium Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Celal Özdemir, “Kazı bölgesinde MS 307 yılına ait olduğu düşünülen Roma dönemine ait bir villayı gün yüzüne çıkardık. Villanın 128 metrekarelik yer döşemesinin mozaik olduğunu tespit ettik. Villaya ait hamam, oturma ve misafir ağırlama alanları da bulundu. Kazılarımızı genişleterek devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

arkeo2

Helenistik dönemde alanın muhteşem bir kent olduğunu belirten Özdemir, “Daha önceki kazılarda bölgeden çıkan heykeller ve buluntular buranın büyük ve ihtişamlı bir kent olduğunun göstergesidir. Burada ne yazık ki kazılar geç başlamış. Batı Karadeniz Bölgesi’nin ayakta kalmış antik kentlerinden bir tanesi. Tiyatrosu, Roma köprüsü ve su kemerleri ayakta olan bir alan. Bunların değerlendirilip ülkemize kazandırılması gerekli. 1-1.5 metre toprak altında, Efes’ten daha ileri bir kent var. Bu kentin çoğu tahrip olmamış. Buranın bilimsel, arkeolojik kazıları belki 10, belki de 20 yıl sürecek fakat kazılar devam ettikçe Efes’e eşdeğer bir kent çıkacak” açıklamalarında bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.