Edebiyatın Elması: Zadie Smith

27 Ekim 1975’te doğan Zadie Smith, Jamaika kökenli bir Britanyalıdır. Şu ana kadar 3 roman yazan yazar, Granta dergisinin en iyi 20 yazar listesine girmiştir.

Asıl ismi Sadie Smith olan yazarın annesi Jamaikalı, babasının da Britanyalı olması hasebiyle melez olarak da görülmektedir. Jamaika’da büyüyen yazar 1969’da ailesiyle birlikte İngiltere’ye göç etmiştir.

Smith, Cambridge Üniversitesi’ne bağlı King’s College’da öğrenci iken öyküler yazmaya başlamıştır. Yazdığı bu öyküler daha sonra öğrencilerin yazılarından oluşan Mayıs Antolojisi’nde yayınlamıştır. Bu antolojideki öyküleri sayesinde Smith ilk romanı İnci Gibi Dişler için Wylie Ajansı’ndan teklif almış ve bu kitap Time dergisinin 1923-2005 yılları arasındaki İngiliz dilindeki en iyi 100 roman listesine girmiş, 1997 yılında yayın dünyasına tanıtılmıştır. Smith, pek çok yayıncının telifini almak istediği bu kitabını Cambridge’deki son yılı olan 2000 yılında yayınlatmıştır. 2002 yılında roman televizyona uyarlanmış ve Smith aynı yıl Royal Society of Literature’a katılmıştır.

The Autograph Man (İmza Toplayan Adam) yayınlandıktan sonra Smith, Harvard Üniversitesi Radcliffe Institute for Advanced Study Fellow’a katılmış ve burada ahlak bilim merceğinden bakarak 20. yüzyıl yazarlarını temel alan bir seçki denemesi şeklinde bir kitap üzerinde çalışmıştır.

Yazarın son romanı On Beaut (Güzelliğe Dair) ise Eylül 2005’te yayınlanıp 2006 yılında Prize for Fiction ödülüne layık görülmüştür.

2010 yılında NY Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık Programı’nda hocalık yapmaya başlayan Smith, yazın dünyası var olduğu müddetçe edebiyatın elması olarak varlığını sürdürecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.