Edebiyatın Mucize Kadınları : Brontë Kardeşler

 

 

(Brontë kardeşlerin bir portresi. Soldan sağa: Anne, Emily ve Charlotte. Resmin ortasındaki gölge ise onları resmeden ve kendini portreden daha sonra silen Branwell Brontë’ye ait.)

Edebiyat tutkunları için Brontë kardeşlerin yeri bir başkadır. Charlotte, Emily ve Anne Brontë kardeşler yazmaya çok erken yaşlarda ve Viktorya döneminde kadın yazarlar dikkate alınmadığı için takma erkek isimleri kullanarak başladılar. Yine de, isimlerinin baş harflerini kullanmaya devam ettiler. Currer yani Charlotte Brontë’nin Jane Eyre’i ya da Ellis’in Uğultulu Tepeler’i günümüzde İngiliz Edebiyatı’nın değişmez klasikleri arasında yer alıyor. Acton takma ismini kullanan Anne, her zaman biraz geride kalmış gibi gözükse de Anne hakkında bildiklerimiz durumun tam da öyle olmadığını gösteriyor.

Alkol ve uyuşturucu bağımlılığın pençesine düşen, tüm ailede süregelen yazarlığı da ruhunda barındıran abileri Branwell ve maddi zorluklarla boğuşan babaları bu aile tablosunun bir başka yönünü oluşturuyor. Ünlü İngiliz kanalı BBC, tüm bunları farketmiş olacak ki, uzun zamandır tasarladıkları projeyi açıkladılar ve edebiyat tutkunlarına Brontë kardeşlerle ilgili bir drama yayınlama müjdesini verdiler.

İşte 2 saatlik televizyon dramasında karşınıza çıkabilecek ve ünlü Brontë kardeşlerle ilgili olan daha önce duymamış olabileceğiniz bilgiler:

İlk Kitapları Sadece 2 Kopya Sattı

Currer, Ellis, and Acton Bell’in toplama şiirlerinden oluşan kitap sadece 2 adet sattı ve onlar için tam bir hayal kırıklığı oldu. Bugün ise hayranları aynı şiirleri dünyanın her yerinden günde yüzlerce siparişle indirebiliyorlar.

Emily Brontë, ‘’Uğultulu Tepeler’’in Basımı İçin 50 Pound Ödemek Zorunda Kaldı

Bugün Uğultulu Tepeler İngiliz Edebiyatı’nın en ayrıcalıklı örnekleri arasında gösteriliyor. Eğer Emily Brontë kaleme almış olduğu ilk ve tek romanını bastırmak için 50 pound ödemeyi istemeseydi benim de en sevdiklerim arasında yer alan bu romana asla kavuşamayabilirdik. Düşünmesi bile üzücü, değil mi?

Anne Brontë’nin Agnes Grey kitabı Charlotte Brontë’nin Jane Eyre Kitabına İlham Vermiş Olabilir

    

Anne her zaman arka planda kalan kardeş olarak bilinse de onun ilk romanı Agnes Grey’deki dadı karakteri Charlotte’ın en bilinen eseri Jane Eyre üzerinde çok etki bırakmışa benziyor. Anne Brontë’nin 5 yıl bir dadı olarak deneyimleri de Charlotte’a yol göstermiş gibi görünüyor.

Charlotte Brontë, ‘’Vahşi Batı’’ Terimini Dünyaya Kazandırdı

Oxford Sözlüğü’ne göre ‘’Vahşi Batı’’dan ilk bahsedilen yer Charlotte’ın 1849’da yayımlanan Shirley romanıdır. Terimin daha öncelerde de Amerikalı ve İngilizler tarafından halk arasında  kullanıldığı bir gerçekse de, ismin kullanımını yaygınlaştıranın Shirley romanı olduğunu söyleyebiliriz.

Maria ve Elizabeth Brontë Kardeşleri Unutmamak Gerek

Çoğu insan Charlotte’ın kardeşler arasında en büyüğü olduğunu söyler ama gerçekte en büyükleri Maria Brontë idi ve ne yazık ki tüberküloz hastalığından hayatını kaybetti. Elizabeth Brontë de ondan sadece 6 ay sonra dünyaya veda etti. Onlar yaşasalardı diğer üç kardeşleri gibi edebiyat dünyasında kendilerine sağlam bir yer edinebilecekler miydi? Bu soruya büyük ihtimalle evet diyebililiriz çünkü ailede herkesin bir şekilde yazarlıkla ilişkisi bulunduğunu biliyoruz ama kesin olarak bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

Soyadları Her Zaman Brontë Değildi

Brontë soyadı Alman bir soyadı çağrışımı yapsa da, Bronte ailesinin kökeni İrlanda’ya dayanıyor. Babaları Patrick, İrlanda’dan Londra’ya göç ederken muhtemelen soyadlarının daha asil görünmesi için Brunty yerine Brontë’yi tercih etmiş. Brunty kardeşler… Sizin için de aynı etkiyi yaratmıyor, değil mi?

 

 

Kaynak: www.bustle.com

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.