Edebiyattaki İrlanda Kanı: Edna O’Brien

15 Aralık 1930’da Tuamgraney, Country Clare’de gözlerini dünyaya açan Edna O’Brien, İrlanda Edebiyatı’nın yaşayan en önemli yazarlarından biridir. 1950’de eczacılık diplomasını alan O’Brien, ailesine rağmen evlendikten sonra Londra’ya taşınmıştır. O’Brien Londra’ya gelmeden önce İrlanda’da Tolstoy, Thackeray, F. Scott Fitzgerald gibi önemli yazarları okumuştur. O’Brien tanıştığı ilk eser T. S. Eliot tarafından yazılan Introducing James Joyce isimli kitabı olmuştur.

James Joyce’un O’Brien üzerindeki etkisi bu kadarla sınırlı değildir. Yazarın hayatını Joyce’un Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi’ni okumak tamamen değiştirmiş, bu kitaptan sonra O’Brien hayatının sonuna dek edebiyatla uğraşmak istediğini fark etmiştir.

O’Brien’ın ilk kitabı The Country Girls 1960 yılında okuyucularla buluşmuştur. Bu kitap The Country Girls Trilogy diye sonraları adlandırılan üçlemenin ilk eseri olmuştur. Eseri The Lonely Girl ve Girls in Their Married Bliss takip etti. Ne yazık ki, bu kitaplar içerikleri hasebiyle basıldıktan kısa bir süre sonra yasaklanmıştır.

O’Brien 1970 yılında A Pagan Place isimli kitabını yayımlatmıştır. O’Brien bu kitapta İrlanda kasabasında geçen çocukluğunu konu edindiği için kitaba otobiyografik bir eser de diyebiliriz. Bunun yanı sıra, O’Brien 1981 yılında Virginia isimli bir oyun da yazmıştır. İsminden de anlaşılacağı üzere oyun Virginia Woolf’u anlatan bir eser olmuştur. Oyun önce Kanada daha sonra Londra’da sergilenen oyun, 1985 yılında ise New York Public Theatre’da sahneleniştir.

O’Brien 1999 yılında James Joyce biyografisini yayımlatmıştır. O’Brien yazdıkları sayesinde Kingsley Amis, Los Angeles Times Kitap Ödülleri gibi pek çok ödüle layık görülüştür.

O’Brien 2006 yılında University College Dublin’de İngiliz Edebiyatı bölümünde yardımcı profesör olarak çalışmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.