EDGAR DEGAS

Edgar Degas, zengin bir ailenin oğlu olarak 19 Temmuz 1834’te Paris‘te doğmuştur. Degas başarılı bir bankacı olan babası tarafından sanata yöneltilmiş ve desteklenmiştir.Gençliğinde Hukuk Fakültesinde gitse de kısa sürede resim yapmak için terk etmiştir. Resim yapmayı öğrenmek için Ecole des Beaux-Arts’a katımıştır. Zamanının büyük bir bölümünü İtalyan ve Fransız ustaların eserlerini kopyalamaya adamıştır. Daha sonraları Jean Augueste Dominique Ingres, Edouard Manet gibi sanatçıların sanatın gerçek hayatı yansıtması gerektiği fikrine kapıldı. O anda Degas gerçek hayata yoğunlaşmıştır.

Yaptığı en önemli iki eser The Absinthe Drinker ve La La at the Circus dünyayı olabildiğince gerçekçi olarak yansıtmıştır.Degas insanların alışılagelmiş durumlarını, tipik davranışlarını,  yüz ifadelerini yakalayarak anlık durumları resmetmiştir.Sirk gösterisi, balerinler, çamaşırcı kadın, yıkananlar, at yarışları sevdiği konulardır ve bu sahnelere uyguladığı sıra dışı açılarla ünlenmiştir.Degas‘ın eserlerinde gözlem her şeydir, gözlem aracı olarak fotoğraf makinesini kullanmıştır. Konusu at yarışı olan resimler fotoğraf gibidir ve gerçekçilik ön plandadır.Hayatı boyunca yaptığı eserler bir çok tema kapsasa da kuşkusuz Degas denince akla ilk dansçı resimleridir. Degas 1,500 adet dansçı tablosu, gravür ve çizim yapmıştır.Resimler genellikle dansı değil çoğu sahnenin arkasından özellikle de bale provasındandır.

İlk resimlerinden biriside The Dance Class adlı eseridir. Resimde esneyen, eğilen dansçılar ve dansçıları izleyen eğitmenle hareket dolu prova odasının hissini verir.

edgar-degas-tablosu

Degas hayatının sonlarına doğru görme yetisini kaybetmeye başlamıştır. Görme yetisini yitirirken buna bağlı olarak resimlerindeki renk parlaklığı da artmıştır. Bu dönem heykel yapmak daha kolay gelmiş ama yinede sağlık şartları nedeniyle yetmiş dört yaşında sanatı bırakmıştır. Hayatının son dokuz yıllında hiç çalışmamış ve bu dönemde ‘ölümden başka bir şey düşünmüyorum ‘demiştir. Degas‘ın ölümünden önce eserleri ünlendi.

Newyork‘taki Koedler Gallery‘de Rembrandt ve Rubens’ın yanına eserleri koyuldu.27 Eylül 1917 ‘de öldüğünde eserlerine ilgi büyüdü fiyatları tavan yapmıştır.

edgar-degas-tablosu-2

Duygu Gencer

Hacettepe Sanat Tarihi öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.