Edirne’de Şifa Bulmak

Sular ve köprüler şehri diye bilinen Edirne, Osmanlı’nın ikinci başkenti olduğu için görkemli Osmanlı eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde adını duymaya aşina olduğumuz II. Bayezid’in külliyesinde bulunan Darüşşifa ve Tıp Medresesi bu eserler arasında, şifa arayanlara derman olmuşluğu ile meşhurdur.

edirnede-sifa-bulmak (2)

Dünün Darüşşifası, bugünün “Sağlık Müzesi” olarak ziyaretçilerini karşılarken Osmanlı da tıp etiğimden, dönemin tıp aletlerine, alternatif tıptan, medrese özelliklerine kadar pek çok konuya dair işaretler, ipuçları taşıyor.

edirnede-sifa-bulmak (3)

Alternatif tıp demişken, zaman zaman yeniden ilgi duyulan suyla, müzikle, meşguliyetle, güzel kokuyla tedavi gibi farklı yöntemler Osmanlı tıbbında çok revaçtaymış. Hangi musiki makamının hangi hastalığa iyi geldiği tespit edilmiş. Musiki ile tedavide on kişilik hanende ve sazende topluluğu, haftanın üç günü, hastalığa göre farklı bir makamda musikilerini icra ederlermiş. Örneğin havale ve felç geçiren hastalara rast makamı; sinir hastalarına ırak makamı, zihni açmak içinse isfehan makamı çalınırmış. Makamlar ve insan ruhuna etkileri de çeşitli panolarla aktarılıyor Sağlık Müzesi’nde…

edirnede-sifa-bulmak (4)

Mimar Hayreddin Bey tarafından inşa edilen külliyede yer alan Darüşşifa, inşasından 200 yıl sonra batıda yapılacak olanlar gibi merkezi planlı bir hastane olarak inşa edilmiş. Hastanenin yanında Osmanlı’nın üst dereceli okullarından kabul edilen ve hastaneye hekim yetiştiren bir de Tıp Medresesi var. Medreseyi bitiren talebeler hastanede usta çırak geleneğiyle çalışırmış.

edirnede-sifa-bulmak (5)

Hastane daha sonra sadece akıl ve ruh hastalarının tedavi edildiği bir merkez olmuş. 1916 yılına kadar zaman zaman kullanılmaya devam etse de, yapılar 1950’lere oldukça harap olmuş. 1984 yılında binalar Trakya Üniversitesi’ne tahsis edilmiş ve 1997 yılında Sağlık Müzesi olarak açılmış.

edirnede-sifa-bulmak (6)

Müze bugün iki bölümden oluşuyor. Birinci kısım 15. yüzyıldaki haliyle canlandırılmış olan Darüşşifa ’da su sesi ve musiki ile tedavi de ziyaretçilere gösteriliyor.  İkinci bölümde ise medrese gezilebiliyor ve yine 15. yüzyılda hekimlik eğitimi ve medrese canlandırılıyor.

edirnede-sifa-bulmak (7)

Müze, 2004 yılında Avrupa Konseyi’nden Yılın Müzesi ödülünü kazanmış.

edirnede-sifa-bulmak (8)

Edirne’de şifa sadece burada mı bulunur derseniz, cevabım evet olmaz. Eğer sevenlerdenseniz ciğerini tatmadan, benim gibi sevmeyenlerdenseniz badem ezmesi ile avunmadan pek de şifa bulmak mümkün olmayabilir. Meriç kenarından uzaklara dalmadan, Osmanlı eski sarayını seyretmeden Edirne’nin tadını tam olarak çıkarmış da olmazsınız. Ama bunları yaparken Darüşşifa ‘da su sesi dinlemeyi ve musikiye ayak uydurmayı da unutmayın ki ruhunuz da şifa bulsun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.