Edvard Munch’un Ünlü Tablosu ‘Çığlık’ Hakkında Yeni İddia!

Norveçli ekspresyonist (dışavurumcu) ressam Edvard Munch’un ünlü eseri ‘Çığlık’ tablosu hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı.

Alman dışavurumculuk akımının gelişmesine büyük katkıda bulunan, ruhsal ve duygusal konuları eserlerinde işleyen ressam Edvard Munch, 1893 yılında tamamladığı ‘Çığlık’ adlı eseriyle dünya sanatında önemli bir yer edinmiştir. Pek çok eleştirmene göre Munch’un en başarılı eseri sayılan ‘Çığlık’ tablosu hakkında Oslo Üniversitesi’ndeki bilim adamları yeni iddialar ortaya attılar.

Munch’un; elleri yanaklarında, yüzünde dehşet ifadesiyle duran bir karakteri, arkasında iki insan siluetini ve turuncu renkli bulutları resmettiği tablo hakkında daha önce çeşitli teoriler üretilmişti. Eserde yer alan turuncu bulutların zihinsel ıstırap ya da volkanik patlama sonrasında Oslo’daki gökyüzünün renginden esinlenildiği düşünülmüştü. Şimdi ise Oslo Üniversitesi’nden bilim adamları tablodaki bulutların renginin ‘sedef bulutu’ adlı nadir görülen bulut türünden ilham alınarak yapıldığını savunuyor.

Çok şiddetli soğuklarda gökyüzünde tabaka halinde bulunan ‘sedef bulutu’ kimi zaman kırmızı renkte de görülebiliyor. Gökyüzünde bir yağ katmanı hissi uyandıran bulutlar ve ortaya atılan iddia hakkında Oslo Üniversitesi’nden meteorolog Helen Muri, ”19. yüzyılda Oslo’da bu tarz bulutların görüldüğünü biliyoruz. Bu bulutlar öyle güzeller ki başka bir dünyada olduğunuzu düşünebilirsiniz.” açıklamasında bulunuyor.

 

Manşet görseli, ‘Çığlık’ tablosunun 1895 yılında Edvard Munch tarafından yapılan pastel boya versiyonu.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.