Ege Adaları Mimarisi

Ortaçağ mimarisinin heybetli kaleleri, Kiklad mimarisinin güneşin aydınlattığı beyaz evleri, Bizans ve Ceneviz mimarisinin yansıması geleneksel köyleri ile Ege Adaları mimarisine ve tarihine tanıklık edeceksiniz. Dar ve minimalist sokakları, antik akropolisleri ve ortaçağ kaleleri, kiliseleri ve rüzgar ile huzur bulan değirmenleri ile ege adaları …

SAKIZ ADASI

 Çeşme mimarisinin bir yansıması olan sakız adasına vardığımızda ortaçağ mimarisinin esintisi surlar bizi karşılıyor. Sakız adasının mimarisinde Ceneviz, Bizans ve Osmanlı izlerini görülmek mümkün. Parke taşlı ve dar sokakları, kule tipi evleri ile birbirinden güzel köyler…

Kambos

14. yüzyılda Cenovalıların adaya gelmesi ile Kambos bölgesinde yeni bir sosyal sınıf ve akabinde yeni bir yerleşim yeri oldu. Heybetli bir şekilde yükselen iki ve üç katlı evlerin kabartmalı mermer merdivenleri, kemerli kapıları ve küçük mermer sütünlarla kemerlenmiş pencereleri, küçük sütunlarla desteklenmiş balkonları, kocaman giriş kapı kolunun tabakaları, çakıl taşlı avluları ve freskolu tavanlar bölgesel koşuların bir sonucu olarak bölgenin eşsiz mimarisini oluşturmaktadır.

Anavatos

Adanın Kayaköy’üdür. Daracık sokaklarda bitişik evlerin arasında gezerken neredeyse tamamen terk edilmiş gibi insanı tedirgin eden bir korku filmini, kemerlerle süslü ortaçağ kalesinin içine girdiğimizde şövalyelerin yanı başımızda olduğu bir rüya sahnesini, akropol uçurumun kenarında bir amfitiyatroya gelindiğinde gösterilerini sergileyen pandonim sanatçılarını izliyo hissi uyandıran hayalet bir kent.

 

Pirgi

Binaların dışı üçgenler, zikzaklar ve daireler gibi geometrik motifler ile süslenmiş gri evlerin köy içinde bulunan sadece iç duvarlara bakan kapı ve pencereleri bulunmaktadır.

Sokaklar dardır, kaldırım taşı döşelidir, ve merkez kule meydanına bağlanmaktadırlar. Kemer ve arkların odaları desteklediği gibi sık aralılarla enlemesine ark yolları yapıyı desteklemektedir. Evlerin dört taraflı şekilli, kalın yapıları, koruma sistemi, genel kullanım için ayrılan küçük alan ve ağaçsız doğal çevresi ile bağlantısı bizleri Pyrgi’nin Cenovalılar tarafından esinlenilerek edilerek düzenlenmiş bir plan ile kurulduğuna kanıttır.

Pyrgi ve Lithi’de evlerin ön cephesinde Xysta adı verilen beyaz ve siyah geometrik şekillerin kum-sıva üzeri beyaza boyanıp ardından işlendiği bir el oymacılığı tekniği görülmektedir. Cenova’da bir dekorasyon gibi görünen, Pyrgi’nin eşsiz mimari tasarımı “boyalı köy” olarak adlandırılmasını sağlayan en önemli unsurdur.

Pirgi orta çağ köyü taşlarla oluşturulan evleri ve xysta ile süslenmiş balkonları, dar sokakları ile büyülü bir masal kentidir.

Mesta

Adanın labirent gibi inşa edilmiş en otantik kale köyü Mesta …

Evler birbirine çok sıkı dizilmiş böylece yakın ve sıkı bir form gibi görünmektedirler. Ortaçağ köylerinin en güzel temsilcisidir. Labirent planı köy içinde gezerken yön kavramının yok olmasını sağlamaktadır. Sokaklar, taş döşeli dar ve merkez kulesi meydanı bağlıdır. Gri evlerin karşı karşıya kapı ve pencereleri, dış duvarların sınırında bir köşesinde küçük kuleler ile korkuluklar kentin kimliğini oluşturmaktadır. Düzgün aralıklı yapıları desteklemek çaprazlama kemerli vardır, yanı sıra kemerleri ve tonoz odalarda muhafaza edilir. Evlerin fonksiyonu, savunmaya odaklanmıştır.

Cenova, Bizans ve Türk mimarisinden etkilenen karakteristik köylerini gezdikten sonra her adanın nişanı olan değirmenlerine uğramadan olmazdı. Yönümüzü Vrondatos’a doğru ilerletiyor ve değirmenlerde yüzümüzü rüzgara dönüyoruz

Langada

Adadan ayrılmadan Ortaçağ, Bizans ve Cenova mimarileri ile etkilenen yerleşkelerini arkamızda bırakıp Osmanlı mimarisi ve Akdeniz mimarisinin esintilerinin görüldüğü tek yada iki katlı, bahçeli, dışı beyaz renkli, mavi pencereli Lagada … Sahil şeridine konumlanmış yatların ve teknelerin demir attığı bir liman kenti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.