fbpx

Ege İşlekel

Adım Ege İşlekel. 10 Nisan 1990 doğumluğum. Şuan İtalya Milano’da yaşıyorum. Yaşar Üniversitesi – İç Mimarlık Lisans eğitimimden sonra Scuola Politecnica di Design’da İnterior Design üzerine master yaptım.
Dijital Art çalışmalarıma heykellere olan ilgim ve onların algımda yarattığı etkileri gösterme isteğim sayesinde başladım.Teknolojinin bize sunmuş olduğu belli başlı programları kullanarak kişisel estetik algımı sunmak ve ortaya vizyonumu gösteren ürünler çıkarmak dijital art yapmaya başlamamın belli başlı sebeplerindendir. Çalışacağım konular için genellikle her türlü sanat yapıtından, ünlü tablolardan, heykellerden, hafızalara kazınmış filmlerden, içinde yaşadığımız popüler kültürden, doğu ve batı arasındaki farklılıklardan, bazen bir kişinin ağzından çıkacak bir kaç kelimeden bile esinlenebilirim. Kısacası kişisel algı ve vizyonumu ortaya çıkaran her şey benim için esin kaynağı olabilir. Çalışmalarımda önceden konu belirlemiyorum. Araştırdığım, ilgimi  çeken konular doğrultusunda ilerlemeyi tercih ederim. Benim için en büyük özellik bir tablonun veya bir sanat yapıtının başka öğelerle birleştirilebilirliği olmasıdır. Önceleri heykellerle gezegenleri birleştirirken şu sıralar, Osmanlı dönemi tabloları ile Star Wars karakterlerini kolajlıyorum. Ayrıca ortaya çıkan sonucun birbiri içerisindeki uyumu ve hikayesi de özen gösterdiğim noktalardan bir diğeri. Gördüğüm bir sanat eserini, kendi türünden farklı bir sanat eseri veya öğesiyle birleştirip, dönüştürmek istediğim imgeye photoshop kullanarak yorumluyorum.
Bu işi sürdürmekteki itici gücümün birincisi, her hazırladığım kolajda gerçekten keyif alıyor olmam ve ortaya çıkan eserin tamamiyle karakterimi, bakış açımı ve vizyonumu yansıtması. İkinci olarak insanların benim vizyonumu anlamaları ve en önemlisi benimseyip, sosyal medyayı kullanarak taktir etmesi benim devam etmemi sağlıyor. Üçüncü ve son olarak çevremde sanatın her alanında faaliyet gösteren bir çok kişinin olması ve fikirlerimi her zaman yaratıcı, yenilikçi ve eğlenceli bulup bana destek vermeleri benim için itici bir güçtür. Yaptığım işte herhangi bir dönüm noktası olduğunu söyleyemem.Tamamiyle sanata bakış açımı yansıtıyorum.
Photomanipulation (Türkçe’de henüz karşılığı olmayan kelime) diye adlandırdığımız, kişiye özel ve vizyona dayalı bir işlem, bir süreçtir. Bu yüzden ilham aldığım kişiler değil de öğeler oluyor. Var olan sanat eserleri ve çeşitli yapıtlar dışında, grafiksel çalışmaların bana ilham verdiğini söyleyebilirim. İlerde yaptığım işleri moda sektöründe görmekten keyif alabilirim.

Dip not : Sanatın herhangi bir alanıyla uğraşan, benim gibi gençlere vermek istediğim tek bir mesaj var. İçinde bulunduğumuz sanatın asla aydınlanmadığı, üstüne engellendiği ve eğitim öğretim olarak sunulmadığı bu günlerde, herhangi bir sanatı, kendilerini iyi hissettirecek, insanlarımızın bir nebze olsun algısını sanata çekebilecek, bütün Türk gençlerinin yeteneklerini kullanmaktan ve yansıtmaktan korkmamalarını ve inadına icra etmelerini, vizyonlarını ve misyonlarını bilgisayar başından attığı tweetlerle ve hashtaglerle değil, yaptıkları işlerle göstermelerini temenni ediyorum.

EGE İŞLEKEL’E AİT ÇALIŞMALAR

164N08869_6G5RS (Medium)
1893_0009_-MAH_Geneve_photo_Nathalie_Sabato (Medium) çift (Medium) jean-c3a9tienne_liotard_-_marie-rose_de_larlan_de_kercadio_de_rochefort (Medium) monalisa (Medium)
Francois_I_Suleiman (Medium) fatih_sultan_mehmed_han_by_leekin (Medium) img_1811 (Medium)

Lady Ann Somerset, Countess of Northampton (at the age of about 14)

rihanna 4 (Medium)
good night kiss
face match
rihanna 3 (Medium) meat statue (Medium)

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.