Ege’nin İncisi Gezilesi 6 Köy

      Sevil Ateş’in Avrupa’nın en güzel 10 köyünü tanıttığı yazısına bakıp şaka mı yoksa çizgi romandan mı fırladılar diye iç geçirdim. Ve bu iç geçirmede yalnız olmadığımı hissettim… Çünkü Türkiye’de böylesine güzel köyler yok mu sorusunu sorsak eminim ki cevabımız hayır olurdu. Elbette ülkemizin taşı toprağı altın, her köşesi değerli ancak bizler bu altın gibi memlekete sahip çıkıp, korumakta baya baya Fransız kaldık. HES arazisi olmamış, yoluna kepçe girmemiş, beton yığınına dönmemiş köylerimiz neredeyse yok denecek kadar az. Yine de tüm bunlara rağmen güzelliğini, tarihini dokusunu korumuş köylerimiz mevcut. Masallardan fırlamışcasına güzelliğe sahip olmasa da özellikle Ege bölgesinin birbirinden güzel köyleriyle şehrin gürültüsünden kaçabilirsiniz …

             İzmir Sığacık Köyü

     İzmir, Seferihisar’da yer alan Sığacak, sıcak bir balıkçı köyü. Sahilde limanı çevreleyen bir kalenin içine kurulmuş olmasıyla birlikte daracık, tertemiz sokakları, kendine has sevimli mimarisiyle güzelliğini korumuş nadir köylerden.

 

26391113

             Aydın Doğanbey Köyü

     Domatia olarak da bilinen Doğanbey Köyü, Aydın’ın tarihi dokusunu korumuş köylerinden. Dağların arasına kurulmuş ve eskiden Rumların yaşadığı bu köy, taş evleri, yürüyüş alanlarıyla doğayla baş başa kalacağınız mükemmel bir köy.

 2

         İzmir Birgi Köyü

   Yine İzmir’in güzel köylerinden biri olan Birgi, Ödemiş’e bağlı.  Taş evleri, geleneksel yapısı ve sessizliğin hüküm sürdüğü bu köyde huzuru yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda çok iyi bir şekilde korunmuş cami, türbe, çeşme, konak gibi tarihi yapıları da görebilirsiniz.

 3

         Muğla Kayaköy

   Fethiye’ye bağlı olan Kayaköy, turizm açısından önemli bir köy durumunda. Tarihi yerleşim yeri olan Kayaköy, 19. yüzyılda kurulmuş, canlı bir müze görevi görmekte adeta.

4

         İzmir Şirince Köyü

   Art arda İzmir’den köyleri yazdığımın farkındayım. İzmirli olmadığım halde İzmir’in doğasına olan hayranlığımı su yüzüne çıkardım sanırım. Ama bu şirin köyler de İzmir’in es geçilmemesi gereken yerlerinden. Evet adı gibi şirin köy Şirince. Bahsetmeye gerek yok sanırım kıyametin kopmayacağı tek yer Şirince. Hepimiz kaçıyorduk hani :))

  5

          Balıkesir Çamlıbel Köyü

    Edremit’e ait olan bu köy, 1530 ile 1538 yılları arasında korsanların baskısından dolayı eski yerini terk etmiş, aynı isimle şimdiki yerine kurulmuştur. Sessizliği, temiz havası ve ziyaret edilmesi gereken Albatross dağ evleriyle özel bir konuma sahip.

 6

2 Yorumlar

 1. Avatar

  mustafa

  25 Ocak 2015 en 12:32

  elinize yüreğinize sağlık yazılarınızı dört gözle bekliyoruz

  • Damla Çelikli

   Damla Çelikli

   25 Ocak 2015 en 17:46

   Teşekkür ederim 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.