Ege’nin Saklı Cenneti: Şirince Köyü

“Şu yeryüzünde cennet diye bir yer varsa, bizim Şirince(Kırkınca) cennetin bir parçası olması gerekir.”
Dido Sotiriyu

Efes’te yaşayan yerleşik halkın yazla birlikte çoğalan sivrisineklerden kaçıp, dağa yerleşmesiyle başlıyor Şirince’nin tarihi… Kuruluş tarihi belli olmamakla birlikte geçmişinin M.Ö. 500’lere kadar dayandığı düşünülmektedir. Efes’ten sinek istilasından kaçan köylüler nedeniyle “Dağdaki Efes” diye adlandırılan Şirince, özgün adı Kırkınca, Rum telaffuzu Kirkice isimleriyle Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar bu isimlerle adlandırılmıştır. Cumhuriyet’in ilk dönem İzmir Valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince ismiyle resmileştirilmiştir.

Egenin-Sakli-Cennet-Sirince-Koyu-1

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince günümüzde yaklaşık olarak 600 nüfusuyla bir mahalle olarak yaşamına devam ediyor. Çoğu bozulmamış tarihi Rum evleri, taş döşeli sokakları ve dünyaca ünlü şaraplarıyla ziyarete gelen misafirlerini sıcak bir kucaklamayla karşılıyor. Şirince’yi keşfetmenin en güzel yolu ise Arnavut kaldırımlı sokaklarında kaybolmaktan geçiyor. Şirince sokaklarına adım attığınız anda Ege’nin o misafirperver insanıyla iç içe olup onların sıcaklığıyla karşı karşıya kalıyorsunuz.

Egenin-Sakli-Cennet-Sirince-Koyu-2

Tarihi ilkokul binası, köy meydanı ve çarşıyla başlayan turunuz, tarihi Şirince konaklarının içinden sizleri Aziz Yoannes ve Aziz Dimitrios Kiliselerine götürecektir. Aziz Yoannes Kilisesi restore edilerek yeniden eski günlerine kavuşturulmuştur. Fakat diğer kilise ise mimarisinde kullanılan ahşap ve saman karışımından dolayı daha kötü durumdadır. Yukarı kilise olarak da adlandırılan Aziz Dimitrios Kilisesi Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da ayin yönettiği önemli kiliselerden biri olarak kabul edilmektedir.

Egenin-Sakli-Cennet-Sirince-Koyu-3

Aziz Yoannes Kilisesi

Egenin-Sakli-Cennet-Sirince-Koyu-4

Aziz Dimitrios Kilisesi

Köyün araç girmeyen ve taş döşeli sokaklarında gezinirken bozulmamış mimarisi ile Şirince evlerinin birbirinin manzarasını kapatmayan ilginç özelliği ile de köye hayran kalacaksınız. Köyde yer alan tüm evler Bodrum evleri gibi beyaz boyalı ve çoğunluğu da taş yapılardan oluşmaktadır.

Egenin-Sakli-Cennet-Sirince-Koyu-5

Restore edilmiş ve şu an otel olarak kullanılan bir Şirince Konağı

Şirince’nin en önemli geçim kaynağı bağcılık ve zeytincilik buna ek olarak şarap üretimiyle de ünlenen Şirince her yıl düzenlenen Şarap, Bağbozumu, Dostluk ve Kültür festivaline ev sahipliği yapıyor. Her yıl ekim ayında gerçekleştirilen festivalde etkinliklerin yanı sıra şarapçılık ve üzüm yetiştiriciliği gibi ödüllerde verilmektedir.

Egenin-Sakli-Cennet-Sirince-Koyu-6

Şirince’de konaklama ise mutlaka yapılması gereken aktivitelerin başında gelmeli; doğanın kucağında, restore edilmiş eski Rum evleri pansiyonlara ve butik otellere dönüştürülmüş. Alabildiğince yeşilin, alabildiğince mavinin içinde kaybolduğunuz Şirince huzur bulmanız için tasarlanmış bir cennet parçası gibi adeta.

Egenin-Sakli-Cennet-Sirince-Koyu-7

Egenin-Sakli-Cennet-Sirince-Koyu-8

Egenin-Sakli-Cennet-Sirince-Koyu-9

Bu kadar güzelliğiyle hayran kalınan Şirince,  2012 yılında Maya Takvimi’ne göre kıyametten kurtulacağı iddia edilen güvenli alan olmasıyla da tüm dünya gündeminde sükse yaratmıştır. Birçok basın organının akın ettiği Şirince böylece tüm dünya basınına haber olmuştur.

Şirince’ye ulaşım ise oldukça basittir. İzmir’den ulaşacaklar için; İzmir otogarından Selçuk dolmuşlarına ya da Basmane Tren Garı’ndan hareket eden trene binerek Selçuk’a ulaşılabilir. Selçuk’a varıldığında ise Şirince dolmuşları ile zeytin, şeftali ve incir ağaçlarının arasından, yeşilin ve alabildiğince mavinin size eşlik edeceği dağ yolundan Ege’nin saklı cenneti Şirince’ye ulaşabilirsiniz.

Egenin-Sakli-Cennet-Sirince-Koyu-10

Fotoğraflar için kaynak: Emre Keskin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.