fbpx

EL MAGO: Carlos Gardel

Carlos Gardel, tangonun unutulmaz bir figürü, efsanevi bir şarkıcı ve bestecidir. Kendisi “Carlitos”, “El Zorzal (Ardıçkuşu)”, “The King of Tango”,  ironik bir şekilde “El Mudo (Sessiz)” ve “El Mago (Sihirbaz)” olarak adlandırılmıştır.

Gardel Toulose, Fransa’da bekar bir Fransız anne tarafından dünyaya gelmiştir. Gardel 2 yaşındayken büyüyeceği yer olan Buenos Aires’a taşınmışlardır.

Yetişkinlik döneminde Gardel, Uruguay doğumlu olduğunu iddia ederek Arjantina’dan vatandaşlık talep etmiştir. Gardel kökenini 2 yaşında Buenos Aires’da doğduğu söyleyerek açıklamış ve Arjantin’e olan sevgisini sık sık dile getirmiştir.

Carlos-Gardel (2)

Exposiciones Caminito Meydanı, Diego Maradona, Evita ve Carlos Gardel figürleri, Buenos Aires

20. Yüzyılın başlarında Buenos Aires’da yaşamak hiç de kolay değildir. Sanatçı, annesinin itirazlarına rağmen 15 yaşında iken okulu profesyonel bir şarkıcı olmak için bırakmıştır. Şehrin çeşitli yerlerinde kısa süreli olarak sahne almış ve birkaç yıl boyunca böyle yaşamaya devam etmiştir. Sanatçı yükselişini Columbia ile yaptığı ilk kayıtlar ve José Razzano ve Francisco Martino çıktığı tur ile elde etmiştir.

Carlos-Gardel (3)

Gardel ve Razzano, Gardel’in annesinin evinde (1926)

Sonrasında, Razzano ile prestijli yerlerde sahne almaya başlayan sanatçı 1917’de, arkadaşları Pascual Contursi ve Samuel Castriota ile birlikle tango- canción (tango şarkısı)  “Mi Noche Triste”i yaratmıştır. Kayıt Latin Amerika’da büyük ses getirirken 10.000 kopya satmıştır.

Garnel, arkadaşlarının bu şarkıyı halk arasında söylememesi tavsiyelerini reddederek cesurca  sahnelemiş ve kalabalığın hayranlığını kazanmıştır. Ne yazık ki döneme ayak uydurma isteği olan Razzano, var olan tepkilerden memnun olduğunu söyleyerek sanatçıya eşlik etmemiştir. Garnel’in tek başına sahne almasının ardından şarkının kaydı satış patlaması yaşamıştır.

Sonra ki yıllarda Garnel, New York,  Paris, Barcelona gibi şehirlerin yanı sıra Arjantin, Uruguay, Brezilya, Porto Riko, Venezuela ve Kolombiya üzerinde bir tura çıkmıştır. Bu turdan sonra Garnel filmlerde oynamaya ve bununla beraber şöhretini tüm dünyaya yaymaya başlamıştır. Artık Garnel’ın besteleri tüm dünya radyolarında çalınmaktadır.

Carlos-Gardel (1)

Sanatçının kariyerinin zirvelerini yaşadığı bu günlerde bir uçağın düşmesi ile hayatını kaybettiği haberi tüm hayranlarını büyük bir yasa boğmuştur.

Carlos-Gardel (5)

Carlos Garnel, nam-ı diğer El Mago şöhreti; mütevazı yanı, yumuşak sesi ve yakışıklı figürü ile kazanmıştır. Ne yazık ki sanatçının genç yaştaki (44) ölümü de bunda bir etkendir. Garnel tangonun tüm dünya tarafından tanınmasında çok önemli bir isimdir ve tarih boyunca bu ismi koruyacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.