Elektronik Müziği Tarih ve Doğayla Buluşturan Oluşum: Cercle

Bu

Elektronik müzik son yıllarda dünyanın her yerinden gençler arasında oldukça popülerleşen bir tür olmaya başlamıştır. Geçmişi çok daha eskiye dayansa da son yıllarda teknolojik gelişmelerin de hızlanmasıyla birlikte elektronik müziği icra eden DJ’lerin sayısında da ciddi bir artış gözlenmektedir. Eğlence sektörünün vazgeçilmezi olmuştur bile diyebiliriz. Geçmişini fütürizmin ortaya çıkışına kadar, hatta 19. Yüzyılda elektronik aletlerin müzik için kullanılmasına kadar dayandırabileceğimiz bu türün son yıllardaki ani yükselişi, beraberinde sahne sanatları anlamında da gelişmeler yaşanmasına neden olmuştur. Bu yazımda, artık pek çok kaynakta bulabileceğiniz elektronik müziğin tarihi yerine, sahne sanatlarına olan etkisinden ve belki de tek bir oluşumdan bahsetmek istiyorum.

Acid Pauli, Garni Tapınağı, Ermenistan

Cercle, Fransa menşeili bir oluşum.”Timeless Music” sloganıyla yola çıkan Cercle’ın, Boiler Room gibi diğer elektronik müzik oluşumlarından farkı ise günümüzün ünlü DJ’lerini dünyanın en güzel noktalarında sahneye çıkarması.  Az sayıda izleyicinin katıldığı bu etkinlikler, oluşumun youtube kanalından da yayınlanıyor. Çekimler ise oldukça kaliteli, kimi zaman drone kameralar ile mekanı her açıdan görmenizi sağlayarak oldukça keyifli bir izleme imkanı sunuyor.

ARTBAT, Pão de Açucar, Brezilya

Fransa’daki Fortainebleau Sarayı’ndan Orange Roma Tiyatrosuna, Chartres Katedrali’nden Grand Palais’e kadar pek çok yerde sahne kuran Cercle, sadece Fransa sınırlarında kalmıyor. Ukrayna’daki The State Aviation Müzesi,  Ermenistan’daki Garni Tapınağı, İspanya’daki Tossa de Mar Kalesi oluşumun Fransa dışındaki sahnelerine verebileceğimiz örneklerden sadece bir kaçı…

Einmusik b2b Jonas Saalbach, Preikestolen Uçurumu, Norveç

Tarihi mekanların yanı sıra Alp Dağları’nda ya da bir uçurumun kenarında da sahne kurabilen Cercle, DJ’lerin dinleyicilerine unutulmaz anlar yaşatmasını sağlarken, kendi takipçilerine de sıra dışı bir seyir keyfi yaşatıyor.  Elektronik müziğin hangi türü olursa olsun, dinamikleri gereği trans etkili diyebileceğimiz bir yapısı olduğundan sahne performansları da buna göre şekilleniyor. Genelde çeşitli ışık gösterileriyle sağlanan bu görsellik Cercle sayesinde çok farklı bir boyuta taşınmış.

Elektronik müzikten hoşlanmasanız da, mekanların eşsiz manzaraları için Cercle youtube kanalına bir göz atmanızı tavsiye ederim…

Cercle resmi sitesi: cercle.io

Youtube kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCPKT_csvP72boVX0XrMtagQ

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.