Elliott Erwitt ve Hayatla Dalga Geçmek

Hayatla muzipçe dalga geçmek. İşte bize bunu en güzel  biçimiyle belgeleyen aykırı fotoğrafçı : Elliott Erwitt .Fotoğraflarında bir sokakta yürüdüğünüz hissine kapılırsınız günlük hayatın akıp gittiği sokakta en eğlenceli kareleri ,ince detayları seçip alırsınız.Kaliteli bir mizah anlayışının seyrine kapılıp gidersiniz.

Bu kaliteli mizah anlayışı onu, fotoğrafın Charlie Chaplin’i yapmıştır. Oldukça mütevazı olan sanatçının da hedefi budur;

İnsanları güldürmek başarılabilecek en yüksek noktalardan biri. Onları güldürüp ağlatabiliyorsanız  işte bu olabilecek başarıların en yükseği. Bunu mu amaçlıyorum bilemiyorum ama sanırım bunu en yüksek hedef olarak kabul ediyorum.’

California - 1955

California – 1955

elliott-erwitt-cekimleri

 

Gerçek adıyla Eli Romano Ervitz olarak 1928’de Paris’te Rus göçmeni bir ailenin çocukları olarak dünyaya gelir. Babasının Roma üniversitesini kazanması sonucu İtalya’ya göç ederler, ilk on yılı İtalya’da geçer. Zaten ikinci adının Romano olmasının sebebi de budur. 1938’de İtalya’da faşizm başlayınca aile 1941’de Amerika’ya Los Angeles’a taşınmak zorunda kalır.
Elliot Erwitt’in utangaçlığı onu fotoğrafçı olmaya sessizce itmiş, fotoğrafçılığın daha lise yıllarında onu ait olmadığı yerlere sokabilme yetisini keşfetmiştir.On beşinde, film yıldızlarının fotoğraflarını basan bir yerde bir karanlık oda işi bulduktan sonra Rolleiflex almış kendine.

 

New York, 1999

New York, 1999

 

Fotoğrafla ilgili en büyük esin kaynağı Henri Cartier Bresson’un tren deposunu gösteren bir fotoğrafı, onu teknik konulardaki kitapları okumaya başlamasına teşvik etmiş.

 ‘Daha önce hiçbir fotoğraftan etkilenmediğim kadar etkilendim fotoğraftan, tekniğinden, kompozisyonundan, havasından, gelişigüzelliğinden. O fotoğrafı çekmek için ne modele, ne de bir şeyler kurmaya gerek yok, sadece böyle şeylere dikkat etme kabiliyeti gerekli o kadar.’

Aynı şekilde Atget’ın laternacı ve şarkıcı fotoğrafı da onu çok etkilemiş. Kısacası onu bu dönülmez fotoğraf yoluna iten güç yine fotoğraf olmuş.

 

Paris, 1988

Paris, 1988

 

1950’lerin başında, New York’a gitmiş. Burada Steichen çok yardımcı olmuş ve ilk reklam işini ayarlamış. O yıllarda, birkaç fotoğrafçıyla küçük bir ajans açtığını duyduğu Robert Capa ile tanışmış. Paris’teyken ona dergileri için yaptığı birkaç işi göstermiş. 1953 ‘te askerlik bittikten sonra Magnum’un ne kadar prestijli bir hale geldiğini duymuş, ordudan eve dönüp üniformasını çıkardıktan sonra, Magnum’la sözleşme imzalaması 20 dakikayı bulmamış. Prestijli ajansın en önemli fotoğrafçılarından biri olmasının yanında 1968’den sonra üç dönem boyunca ajansın başkanlığını da yürütmüş. Magnum’daki pek çok meslektaşının aksine, foto muhabirliğini tanımlayan o meşhur ciddi  görüntülerden çekmeyi tercih etmemiş ve kendi tarzında ısrar etmiş.Eğlenceli,aykırı ve şaşırtıcı fotoğraflara imza atmıştır.

 

elliott-erwitt-cekimleri2

Tanınması ordudayken olmuş. Kıyafetlerinin cebinde her zaman leicasını taşırmış. Aylak aylak gezinirlerken etrafındaki askerlerin fotoğraflarını çekmiş hep. Life dergisi bu fotoğraflarla ilgilenmiş, ve fotoğraflarını ‘Bed and Boredom’ isimli askeri hayat hakkında küçük bir hikaye olarak yayınlamışlar. Fotoğraflarda yataklarında yatan, sıkılan, bir nevi hayatla dalga geçen askerler varmış, kazandığı para 1500 dolar olmuş ve o zamana göre müthiş bir paraymış.Bir fotoğraf insanın hayatını nasıl da değiştiriyor diye düşünmeye başlamış. hayatını nasıl değiştiriyor diye düşünmeye başlamış.

 

USA. New York City. 1953.

 

 

Sadece fotoğrafla sınırlı kalmamış 1970’lerde belgesel filmler 1980’lerde 18 komedi filminin yapımcılığını üstlenmiş.Sadece el fotoğraflarından oluşan Handbook isimli bir kitabı bulunmaktadır.Reklam ve moda fotoğraflarıyla da ünlü olan Elliott Erwitt hayvanlarla insan diyaloglarını fotoğraflamayı çok seviyor ama onun için köpek fotoğraflarının ayrı bir yeri var.Eğlenceli detayları yakalamak, izleyicisine estetik bir algıyla bunları sunmak onun tam olarak tarzı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.