EMEK SİNEMASI

Çok geç kalmış bir yazı olduğunun ben de farkındayım. Ancak  bu yazının amacı; Emek Sineması’nı biraz olsun detaylı tanıtmak, onu unutturmamak, özellikle de ona yapılanları unutturmamaktır.

melek-sinemasi

1884 yılında mimar Alexandre Vallaury tarafından inşa edilen ve ilk kez “Club des Chasseurs de Constantinople” (İstanbul Avcılar Kulübü) adıyla kullanıma açılan Emek Sineması, 1918 yılına kadar çok çeşitli amaçlar için kullanıldı. 1918 yılında ise “Yeni Tiyatro” adıyla kapılarını açtı ve 1924 yılının sonlarına doğru da “Melek Sineması” oldu. Varlık Vergisi yıllarında belediye tarafından alınan bina, 1957 yılında Emekli Sandığına ihale edildi. Emekli Sandığı da sinemanın ismini “Emek Sineması” olarak değiştirdi.

Bu yapının neden önemli olduğuna gelmek istiyorum. Öncelikle Emek Sineması bir tarihi eserdi. Mimari bir harikaydı. Yıkılan, yıkılmaya devam edilen tarihi eserlerimizden belki de en önemlilerinden biriydi. En azından sinema severlerin gözünde böyle bir yere sahip olduğunu düşünüyorum. Ayrıca İstanbul Film Festivali gibi çok önemli bir festivale tam 28 yıl ev sahipliği yaptı. Tabii bir de güzellik yarışması var. Her ne kadar geçersiz sayılsa da, 1926 yılında Türkiye’nin ilk güzellik yarışması burada yapıldı. Evet, böyle kültürel ve tarihi bir değerimizi kaybettik. Daha nicelerini de kaybetmeye devam ediyoruz.

emek-sinemasi-protesto

Dört yıl boyunca Emek Sineması için mükemmel bir mücadele verildi. Mücadele eden insanların ne kişisel bir çıkarı ne de kişisel bir zararı vardı. Tek amaç geçmişimize, geleceğimize, anılarımıza, tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkmaktı. Şunu belirtmem gerekir ki sinema tarihinde böyle bir mücadele yoktur. Bu direniş sinema tarihine geçmiştir.

emek-sinemasi-yikimi

Lütfen artık biraz olsun sanatı rahat bırakın…

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.