Emir Özşahin

Adım Emir Özşahin, 1988 doğumluyum. İstanbul’da yaşıyorum. İtalyan lisesi ve Bilgi Üniversitesi Fotoğraf ve Video mezunuyum.Yaklaşık 10 senedir fotoğraf ile uğraşıyorum.

Lisenin son yıllarına doğru. 2005-2006 olsa gerek. Etrafımda görsel iş üreten çok fazla insan vardı, bu da beni bir şekilde çizime, fotoğrafa yönlendirdi. Daha sonra fotoğraf daha ağır basınca onun üzerinden ilerledim.

Dönem dönem araya boşluklar girdiği oluyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra İstanbul’da iki karma sergiye katıldım. 2012 yılında bitirme projem ile American Turkish Society Moon and Stars Genç fotoğrafçılar projesinde mansiyon ödülü aldım.

Cherry Ghost, Portecho, Burcu Tatlıses ve Nilipek’in albüm kapaklarında benim çektiğim fotoğraflar var. Sanırım en keyifli çalışmalar onlardı. Aylin Güngör ile birlikte Nike için ‘Icons in İstanbul’ adında bir kitap projesi gerçekleştirmiştik. İspanya’da yine bir kitap kapağı için, Kanada’da da bir tiyatro afişi için görsel hazırlamıştım.

2013 yılında İstanbul Modern’de ‘Yakın menzil’ sergisinde işlerim gösterildi. Daha sonra iş hayatı devreye girdi, ondan sonra fotoğraf biraz oturup yazdığım projelerden ziyade spontane karelere dönüştü.

Bir proje oluşturmak istediğimde önce kareleri aklımda resmedip daha sonra o karelere ve dokulara uygun mekan/insan arıyorum. Ya da o mekanı yaratıyorum. Daha sonra proje elimde tuttuğum fotoğraflar üzerinden ilerliyor. Bazen gidişatı değişebiliyor.

Fotoğraf konusunda çok sürdürülebilir değilim dolayısıyla birkaç senelik aralıklar bırakıyorum. Belgeleme üzerine daha çok düşmeye başladım, aklımda bir fotoğraf kitabı projesi var. Arkası gelirse ileride bir sürü kitap yapmak istiyorum.

03 01 04 05 12 11 09 08 06 13 14 16 17 18 26 24 21 20 19 07

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.