Emojilere Göre En ‘Pozitif’ ve En ‘Negatif’ Ülkeler Belirlendi

Teknoloji – internet çağının vazgeçilmez simgelerinden olan ’emojiler’ bu kez farklı bir araştırmaya konu oldu. Kullanılan emojilere göre dünyanın en pozitif ve en negatif ülkeleri belirlendi.

Sosyal istihbaratın prestijli şirketlerden biri olan Brand Watch, iki yılda atılmış ve en az bir emoji içeren 6 milyar tweet’i inceleyerek dünyanın en pozitif ve en negatif ülkelerini belirledi.

Mutlu ve kızgın olarak ikiye ayrılan emojilere göre; dünyanın en pozitif 15 şehri Hindistan’da yer alırken ABD 20 negatif şehriyle dünyanın en negatif ülkesi oldu. Tüm negatifliklere rağmen dünyanın genel pozitiflik durumu ise şaşırtıcı derecede yüksek. En negatif kent Paterson, New Jersey’de bile pozitif emojili tweet oranı yüzde 61.

ABD’nin kuzey kesimlerinin güney kesimlerine göre daha pozitif olduğu açıklanırken en negatif eyaletlerinin Delaware, Illinois ve Mississippi olduğu belirtildi. Güney Amerika’da ise en negatif ülke Ekvador oldu. Ekvador’u negatiflikte Bolivya ve Venezuela takip etti.

Rotamızı Avrupa’ya çevirdiğimizde bizi karşılayan en negatif ülkeler Hollanda, Birleşik Krallık ve Yunanistan olurken; Türkiye, Slovakya ve Moldova Avrupa’nın en pozitif ülkeleri seçildi.

 

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.