En İyi 10 Klasik Roman

En iyi 10 klasik roman

Dünya klasikleri, hayatı daha iyi anlama ve zengin bir deneyim kazanma açısından mutlaka okunması gereken ölümsüz eserlerdir. Karakterleri, insanların tutarsız ve çelişkili doğasını, ruh hallerini hem estetik hem de duygusal anlamda yansıtan klasik romanları, yayınlandığı tarihten yıllar geçse de bıkmadan defalarca okuruz. İçeriğimizde, tüm klasik roman severler için en iyi 10 klasik roman dendiğinde akla gelenleri bir araya topladık.

En İyi 10 Klasik Roman

Suç ve Ceza

Suç ve Ceza

Baskı yılı: 1866

Yazar: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Konusu: Olaylar 1860’lı yıllarda geçmektedir. Yokluk içinde yaşayan hukuk öğrencisi Raskolnikov, yıkık dökük tabuta benzer odasında ruhsal sıkıntılarla birlikte yoksulluk ile de başetmeye çalışır. Bu sefil hayattan çıkmak için tek yolun eşyalarını sattığı tefeci kadını öldürmek olarak görür. Raskolnikov’un psikolojik hesaplaşmalarıyla neyin doğru neyin yanlış olduğunu sorgulatan bir romandır.

Savaş ve Barış

Baskı yılı: 1867

Yazar: Lev Tolstoy

Konusu: Dünya klasikleri arasında ölümsüz romanlardan olan Savaş ve Barış, Napolyon Savaşları’nın rus halkı üzerinde bıraktığı etkileri ve sonuçları betimlemektedir. Dört soylu ailenin nezdinde anlatılan kitap, yüzden fazla kişinin yer aldığı olaylar serisini dile getirmektedir. Tolstoy’un bu kitabı yazarken katıldığı Kırım Savaşı’ndan yol çıktığı da bilinmektedir.

Anton Çehov’dan Hikayeler

Yazar: Anton Çehov

Konusu: Kitap kısa hikayelerin ustası olan Anton Çehov’un ilk başta bir anlam ifade etmeyen küçük ayrıntıların detaylıca anlatıldığı hikayelerinden oluşmaktadır. Ana karakterin yaşamları, duyguları en ince ayrıntısına kadar tasvir edilmiştir.

Büyük Umutlar

Baskı yılı: 1861

Yazar: Charles Dickens

Konusu: İnsanların sevgisizliğini, ikiyüzlülüğünü ele almaktadır. Yazar, paragöz ve ayrımcı bir toplumda yaşamanın zorluklarına değinmiştir.

Yabancı

Baskı yılı: 1942

Yazar: Albert Camus

Konusu: Cezayir’e yaptığı bir seyahet sonucu, Fransız Mersault korkunç bir tesadüf neticesinde bir Arap adamı öldürür. Kendisini yiyip bitiren vicdanı, adım adım ölüme sürükler. Annesinin ölümüne üzülmez, sevgilisinin onu sevip sevmediği umrunda olmaz. Tutuklandığında bile bu duruma yabancıdır.

Dönüşüm

Baskı yılı: 1915

Yazar: Franz Kafka

Konusu: Sık sık bunaltıcı düşler gören Gregor Samsa, bir gün uyandığında dev bir böceğe dönüştüğünü görür. İlk başta bunun korkunç bir rüya olduğunu düşür ancak yatağından kalmak istediğinde rüya olmadığını anlar. Artık dev bir böcektir. Böylece, Gregor Samsa, gününü bir böcek olarak geçirmek zorundadır.

Goriot Baba

Goriot Baba

Baskı yılı: 1835

Yazar: Honore de Balzac

Konusu: Dünya klasikleri listesi dendiğinde ilk sıralarda yerini alan Goriot Baba, Fransa’nın sosyal yaşamı eşliğinde Paris’te yaşayan bir baba ve iki kızı ele alınmaktadır. Kızlarını çok seven babanın bütün servetini onlara harcadığı için bir yerden sonra yoksul kalışı, damatları yüzünden kızlarına hasret kalması gibi birçok konular işlenmiştir.

1984

Baskı yılı: 1949

Yazar: George Orwell

Konusu: Winston Smith’in gözünden totalitar ve baskıcı bir iktidar ele alınmaktadır. Smith Okyanusya’da yaşamakta ve sınıflara ayrılmış toplumda orta sınıf memur olarak tasvir edilmektedir. Roman, toplumdaki günlük hayat, ana karakterin sevgilisi ile ilişkisi, ana partinin yönetimi gibi 3 kısımda incelenmektedir.

Bülbülü Öldürmek

Baskı yılı: 1960

Yazar: Harper Lee

Konusu: 1930’lu yıllarda Alabama’da Maycomb isimli küçük bir kasabada siyahi bir adam haksız yere öldürülür. Scout Finch’in gözünden anlatılan olaylar aslında evrensel değerli yansıtmaktadır.

Fareler ve İnsanlar

Baskı yılı: 1937

Yazar: John Steinbeck

Konusu: İlk olarak 1937 yılında yayınlanan Fareler ve İnsanlar, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar John Steinbeck tarafından yazılmış bir uzun hikayedir.

Konusu ile dönemine damga vuran eserlerden biri olan Fareler ve İnsanlar, iki gezgin çiftlik işçisi olan George Milton ve Lennie Small’un Büyük Bunalım sırasında Kaliforniya’da yaşadıkları trajik olayları anlatır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.