‘Engelsiz Filmler Festivali’nde Engel Tanımayan Filmler İzleyiciyle Buluşuyor!

2013 yılından bu yana düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali bu yıl da görme, işitme ve ortopedik engelli sinemaseverleri güncel filmlerle buluşturuyor.

‘Herkesin kültürel yaşama katılma hakkına sahip olduğu basit gerçeğinden yola çıkarak; engelli bireylerin sosyal ve kültürel haklarını kullanabilecekleri koşulların yaratılmasının bir zorunluluk olduğunu hatırlatmak’ amacıyla 2013 yılında yola çıkan festival, bu yıl da engelleri aşmaya devam ediyor. Ankara’da düzenlenmeye başlayan festival, bu yıl İstanbul ve Eskişehir’de de film gösterimleri gerçekleştirecek.

Mekan seçiminden yapılan etkinliklere kadar her adımda engelli bireylerin düşünüldüğü festivalde, güncel sinema örnekleri görme engelli bireyler için sesli betimlemeyle, işitme engelliler için işaret dili ve ayrıntılı altyazıyla gösteriliyor.

Festivalin Engel Tanımayan Filmler bölümünde bu yıl; Anatole’un Küçük Tenceresi, Çok Uzak Çok Yakın, Doğal Düzensizlik, Duy Beni, Duyu, Kör Vaysha, Körlük Üzerine Notlar, Luka’yı İyileştirmek, Makropolis, O An, Sadece İki Dakika ve Sözcüklerin Ötesinde filmleri izleyiciyle buluşacak.

Festival’in Engelsiz Yarışma bölümünde ise bu yıl ; Mehmet Can Mertoğlu’nun Albüm, Kıvanç Sezer’in Babamın Kanatları, Reha Erdem’in Koca Dünya, Rıza Sönmez’in Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var ve Seren Yüce’nin Rüzgarda Salınan Nilüfer filmleri yer alıyor. Ödül töreni, 23 Mayıs’ta Goethe-Institut Ankara’da düzenlenecek geceyle sahiplerine takdim edilecek.

Tüm gösterimlerin ve etkinliklerin ücretsiz gerçekleştirileceği festival; 5-7 Mayıs tarihlerinde Eskişehir’de, 12-14 Mayıs’ta İstanbul’da, 18-23 Mayıs’ta ise Ankara’daki sinemaseverlerle buluşacak.

Ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.