Ercan Aydeniz

Adım Ercan Aydeniz, 1977 İstanbul doğumluyum. Marmara Güzel sanatlar Fakültesi Fotoğraf Ana Sanat Dalı mezunuyum. Fotoğraf belleğimin veya miladımın, lise yıllarımda mahallemizde bulunan bir fotoğrafçıdan kiralık aldığım; arkadaşlarımla kendimi çektiğim ve bu makine ile neler yapılabilir diye düşündüğüm, bir makara siyah beyaz film ile başladığını söyleyebilirim.

Fotoğraflarımda, konu içeriklerine göre farklı teknikler kullanıyorum. Örneğin; belgesel içerikli fotoğraflarımda siyah beyaz film ve baskı yöntemini kullanırken; renkli fotoğraflarımı dijital makine ve bilgisayar ortamında işlemeyi tercih ediyorum. Benim için en büyük esin kaynağı ‘İNSAN’ ve İnsana dair her şeydir. Fotoğraf arşivimi daha çok projeler oluşturuyor. Daha önce çektiğim parça parça çıkmış birleşmeyi bekleyen puzzle parçalarından oluşan kareleri, kendi içlerinde serüvenleştiriyorum. Aslında bunlar projelerim için birer çıkış noktası. Mesela “Bizden” adını verdiğim projem böyle ortaya çıkmıştır. Duvar önünde farklı zamanlarda çekilmiş kareler birbirlerine yaklaşırken; onlarla bir hikâye oluşturacak başka kareler kurgulamayı, kafamda onlara hikâyeler yazmayı seviyorum.

Şu ana kadar çektiğim fotoğraf serilerim arasında : “Karpuz kabuğu” , “Seyisin Günlüğü” , “sahilsiz Çöl”,  “Bizden” , ” Kırmızı” ve ” Öz” isimli projelerim var.

Evimin çatı katını atölye olarak kullanıyorum. Kendi yolculuğumda yaptığım her çalışma; kendi dilimi oluşturmamda yeni bir soluk yeni bir dönüm noktası. Kendimi gelenekselden evrensele doğru giden bir serüvenci olarak görüyorum. Çalışmaya başladığım her konu, beni yeni bir yolculuğa çıkarıyor. Ve bu yolculuktaki heyecan, beni yeni fikirler konusunda motive ediyor. Mottom ‘PROBLEM’dir; çözdükçe keyif veren…

Benim için öncelikli olan, insanların bilinçaltına işlenen imgeler oluşturmak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.