fbpx

Eric Hoffer: Değişim Sancısı ve Talihsizliğin Dönüşümü

Dünyadaki en müthiş şey kendine ait olmayı bilmektir.
(Michel de Montaigne)

Talihsizliklerle başlayan ve talihsizliklerle devam eden; yine tek sığınağın ve tutunmanın kitaplar olduğu bir yaşam. Bu yaşamın sahibi Keskin İnançlılar, Değişim Sancısı, Aklın Muhteris Çağı gibi kitapların yazarı Eric Hoffer.

1898 yılında (Bazı kaynaklarda doğum tarihi 1902 olarak geçmekte.) New York’ta, Alman Yahudisi göçmen bir ailenin tek çocuğu olarak doğan Eric Hoffer çok küçük yaşta annesini kaybetti.Yaşamın bu ilk talihsizliğinin ardından ikincisini yaşadı. Henüz 7 yaşına basmadan
bilinmeyen bir sebepten ötürü gözlerini kaybetti. Bu geçici körlük 15 yaşına kadar devam etti fakat etkisi bir ömür sürdü. Gözleri görmediği süre içerisinde eğitim alamayan Hoffer, gözleri açıldıktan sonra tekrar karanlığa hapsolma ihtimalinin yarattığı korkuyla sürekli okumaya başladı. Yaşamındaki talihsizlik bununla da kalmadı. Annesinin ardından babasını kaybetti ve kendini genç yaşta yaşam mücadelesinin içerisinde buldu. Değişik işlerde çalıştı; ırgatlık, madenlerde işçilik, pazarlarda işportacılık… Bu işleri yaparken okumaktan hiç vazgeçmedi ve yaşama kitaplarla tutundu, öyle ki bir dönem intiharın eşiğinden döndü.

Bir dönüm noktası

Tutku sahibi her insanın yaşamında bir dönüm noktası vardır muhakkak. Eric Hoffer’ın yaşamındaki dönüm noktası da bir kitaptan gülümsedi kendisine: Montaigne, Denemeler. Bu kitabı okuduktan sonra yazmaya karar veren Hoffer, Keskin İnançlılar: Kitle
Hareketlerinin Doğası Üzerine adlı ilk kitabını 1951 yılında yayımladı. Hoffer’ın yaşamındaki talihsizlik bir kitabın başka bir kitaba vesile olmasıyla bir nebze de olsa dönüşmüştü çünkü bu kitap büyük bir ilgi gördü. Hoffer tanınmaya başladı ve daha sonra yayımlanan
diğer eserleri ile görüşlerini paylaşmaya devam etti. Yaşamındaki bu gelişmelerle beraber haftanın bir günü Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’nde araştırmacı profesörlük yapmaya başladı. 1943’te liman işçisi olamaya karar veren Hoffer, bütün bu gelişmelere rağmen işçiliği bırakmadı ve haftanın üç gününü de liman işçisi olarak geçirdi. Söylenilene göre iş arkadaşlarının hiçbirine yaşamındaki değişimlerden söz etmedi.

Bunca talihsizliğe rağmen elde edilen bu başarı kimi çevreler tarafından Hoffer’ın hiç eğitim almamasına bağlandı. Gözlemlerindeki derinliği kitaplarına daha anlaşılır bir dille aktarması, Hoffer’ı daha özgün bir noktaya getirdi. 1983 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından Hürriyet Madalyası’na (Presidental Medal of Freeom) layık görüldü. Bunca talihsizliğin ardından yaşamını mücadelesiyle dönüştüren Hoffer aynı yılın sonlarında yaşama veda etti.

2 Comments

 1. Avatar

  AKIF ALI

  18 Nisan 2018 at 15:28

  Talihsizlik yaşadığım bir dönemde böyle bir yaşam hikayesine denk gelmek çok iyi oldu.Teşekkürler

 2. Avatar

  piktobett

  10 Haziran 2019 at 03:45

  Limanda çalıştığı dönemde ilk kitabı Kesin İnançlılar’ı yazıyor. Kitaptan sonra liman işçisi olmuş gibi söz etmek anlamı değiştiriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.