Ermenistan’ın Dahi Çocuğu: Tigran Hamasyan

Dünya’ya nar taneleri serpen piyanist diye sesleniyorlar ona, o Ermenistan’ın dahi çocuğu Tigran Hamasyan. 1987 Gyumri doğumlu olan Tigran ülkesinin yetiştirdiği en genç müzisyenlerden biri. İki yaşında eline aldığı oyuncak piyanosuyla başlayan müzik serüveni, ailesinin Erivan’a taşınmasıyla sonsuz bir serüvene dönüşmüştür. Cazın büyüsüne burada kapılan Hamasyan, 1998’de katıldığı 1.Uluslararası Erivan Caz Festivali ile uluslararası arenaya çıkmış ve caz otoriterlerinin de ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Tigran Hamasyan

Aynı festivale iki sene sonra döndüğünde ise Chick Korea, Avishai Cohen, Jeff Ballard, Ari Roland gibi yıldızlarla çalışan sanatçı, Fransız piyanist ve sanat yönetmeni Stephane Kochoyan sayesinde Avrupa ve Fransa’da birçok festivale katılarak adını devleştirmiştir. Modern caz ve Ermeni Halk müziğine yoğunlaşan Hamasyan, ilk albümünü 2006 yılında “World Passion” adıyla yayınlamıştır. İlk albümüyle yüksek ses getiren sanatçı,  aynı yıl Thelonious Monk Caz Piyano Yarışması birinciliği ile başarısını tescillemiştir. 2007’de çıkardığı ikinci albümü New Era’yı, 2008 yılında Aratta Rebirth ile kaydettiği  Red Hail’i izleyen Hamasyan, bu yüzyılın en başarılı caz piyanistlerinden biri olacağının sinyallerini vermiştir. 2011, 2013 ve 2015’de yayınladığı A Fable, Shadow Theater ve Mockroot albümleri caz büyüklerinden büyük övgü almıştır.

Tigran-Hamasyan-1

En büyük hayali Ahtamar’da (Akdamar’da) konser vermek olan Hamasyan, bu hayalini 23 Haziran 2015’de gerçekleştirdi. 30 Haziran’da 22’nci İstanbul Caz Festivali kapsamında Aya İrini’de konser veren sanatçı dinleyicilere eşsiz bir akşam yaşattı. “100 Kilise 100 Konser” etkinliğinin ayaklarından olan bu konserlere Harutyun Topikyan yönetimindeki Erivan Devlet Oda Müziği Korosu eşlik etti.

The Guardian’ın, hakkında “Hem groove dolu hitler yazabilen hem de birçok stili ustalıkla çalabilen bir virtüöz” diye bahsettiği ve cazın yaşayan efsanesi Herbie Hancock’un “Artık benim öğretmenim sensin.” dediği Tigran kulağımıza çokca çalınacakmış gibi duruyor. Hep söylediği bir şey var Hamasyan’ın “Müzik bizi birleştirir.”

Mockroot albümünden “Kars-1” eseri ile sizi baş başa bırakıyoruz, kulaklarınızın pasının silinmesi dileğiyle…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.