Ernani Operası 170 Sonra Yeniden Türkiye’de!

Ünlü İtalyan besteci Verdi’ yi uluslararası sahnelere taşıyan ilk eseri ‘Ernani’, 170 yılın ardından yeniden Türkiye’de sahnelenecek.

Ernani operası Türkiye’de ilk kez 1846 yılında, bugünkü Çiçek Pasajı’nın olduğu yerde bulunan Naum Tiyatrosu’nda sahnelenmişti. İstanbul Devlet Operası ve Balesi Sanat Yönetmeni Suat Arıkan’ın ”Victor Hugo’nun romanından alınan çok zor ve özel bir opera” olarak tanımladığı Ernani operası, 170 yıl sonra Kasım ve Aralık ayı boyunca farklı sanatçılarla sahnede olacak.

Victor Hugo’nun Hernani adlı eserinden uyarlanan operada, toprakları elinden alınan soylu Ernani ile Elvira’nın aşkı anlatılmaktadır. Ernani’nin Elvira’ ya kavuşma çabası, Elvira’ya aşık olan Kral Carlos ve Elvira’nın nişanlısı yaşlı Silva’ yla olan mücadeleleri anlatılır.

Rejisörlüğünü Kuzman Popov’ un üstlendiği Ernani operasında; Fabio Andreotti, Ali Murat Erengül, Yoel Keşap, Efe Kışlalı, Bülent Külekçi, Murat Güney, Cengiz Sayın, Suat Arıkan, Kenan Dağaşan, Zafer Erdaş, Gökhan Ürben, Perihan Artan, Evren Ekşi, Burçin Savigne, Deniz Yetim, Banu Ergün, Pınar Koç, Serkan Bodur, Engin Yavuz ve Cengiz Arslan rol alacak.

Merakla beklenen opera, 29-30 Kasım tarihlerinde ve Aralık ayında Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi’ nde olacak.

ernani-operasi

ernani-operasi-2

ernani-operasi-3

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.