Eskihisar’da Tarihi Bir Şahsiyet: Osman Hamdi Bey

Herkesin ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ tablosunun ressamı olarak bildiği Osman Hamdi Bey; aynı zamanda ilk Türk müzecilerinden, sayısız arkeolojik keşfe imza atmış ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin nüvesini oluşturmuş bir arkeologdur. Güzel Sanatlar Okulunun kurucusu ve Kadıköy’ün de belediye başkanıdır. Hatta Eskihisar’daki köşkünü ve İstanbul Arkeoloji Müzesi binasını kendi tasarlamıştır. Arkeoloji Müzesi içinde yer alan eşsiz kütüphane binasını da ilk ‘müze kütüphanesi’ olarak düşünen kişi Osman Hamdi Bey’dir. Aynı zamanda Türk ve Doğu izlerini taşıyan resimleri ile dünyaca tanınan bir ressamdır. ‘Silah Tüccarı’, ‘Mimozalı Kadın’, ‘Türbe Ziyareti’, ‘Feraceli Kadınlar’, ‘Cami Önü’, ‘Halı Satıcısı’ ve ‘İki Müzisyen Kız’ en bilinen eserleridir.

iki-muzisyen-kiz mimozali-kadin-osman-hamdi-bey

Osman Hamdi Bey’i ziyaret etmek için İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne gidebilirsiniz. İnanılmaz arkeolojik keşiflerini hayranlıkla gezebilir, 1877-78 yıllarında Sayda’dan çıkan eserleri ve en meşhurlarından İskender’in lahdini seyredebilir, bu vesileyle Osman Hamdi Bey’i anabilirsiniz.

iskenderin-lahdi

Ama daha içten, samimi bir ziyaret gerçekleştirmek isterseniz sizi güzel bir deniz kasabasına yolculuğa davet edeceğim: Eskihisar’daki Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi.

osman-hamdi-bey-evi

Osman Hamdi Bey; babasının da konağının bulunduğu Gebze’ye bağlı Eskihisar köyüne 1884 yılında planını çizdiği bu güzel köşkü yaptırır ve hayatının 26 sene yazlarını bu köşkte geçirir. Kurtuluş Savaşında bir dönem Mustafa Kemal ve İsmet İnönü’ye tahsis edilen bu köşk, bugün Kocaeli Belediyesi’ne bağlı bir müze olarak ziyarete açıktır.

osman-hamdi-bey-evi-muzesi

Köşkün asıl bölümü, Osman Hamdi Bey ve ailesinin kullandığı şekliyle canlandırılmış; odaları, eşyaları, kitapları, aile fotoğrafları görülebiliyor. Orijinal tablolar burada değil, çeşitli müze ve koleksiyonlarda bulunan asılları yerine örnekleri konulmuş.

osman-hamdi-bey-balmumu

Odalarda canlandırmalar da yapılmış. Osman Hamdi Bey sanki buralarda bir yerlerde… Ama bir oda var k ben sadece bu oda için bile bu evin ziyaret edilebileceğini hissettim. Bu odada Osman Hamdi’nin meşhur tablolarından biri olan ‘Vazo Yerleştiren Kız’ eserinin hazırlık aşaması canlandırılmış.

osman-hamdi-bey-muzesi-balmumu

vazo-yerlestiren-kiz

Evin bahçesinde bulunan ve Osman Hamdi Bey’in resimhane olarak kullandığı yapı da bugün atölye ve galeri olarak hizmet veriyor.

osman-hamdi-bey-evi-muzesi-resimhane

osman-hamdi-bey-sanat-galerisi

Eskihisar’a kadar gelirseniz buranın çiçekli sokaklarını, alçak katlı evlerini de gezmeden dönmeyin.

eskihisar

eskihisar-

Ayrıca tepelerdeki Eskihisar Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

eskihisar-kalesi eskihisar-kalesi-

Ama ziyaret amacınız benim gibi Osman Hamdi Bey ise mezarına da uğramadan olmaz.

osman-hamdi-bey-mezarligi osman-hamdi-bey-mezari

Hülya Utkuluer

Marmara Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldum. Cumhuriyet dönemi müzeleri hakkında bir yüksek lisans tezi hazırladım. Şu an bir müzede (Cumhurbaşkanlığı Celal Bayar Müzesi) müdür yardımcısıyım ve ayrıca tarih doktorası yapıyorum. Seyahat etmek, okumak, yazmak, yeni tatlar denemek, fotoğraf çekmek ve müzeler ilgi alanlarım arasında.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
‘Amélie’ Filmi Müzikale Uyarlandı!

'Amélie' filmi, Broadway müzikaline uyarlandı. Müzikalin ilk gösterimi pazartesi günü New York’ta gerçekleştirildi. Gazeteduvar'da yer alan habere göre; Jean-Pierre Jeunet’nin...

Kapat