Eskişehir’de Eski Bir Şehir: Odunpazarı

Geniş caddeleri, gece gündüz hareketli sokakları, ışıl ışıl akşamları ile Eskişehir tam de denildiği gibi genç bir üniversite kenti. Sokaklarında gezerken kendinizi Avrupa sokaklarında gibi hissediyorsunuz; özellikle de her yerde karşınıza çıkan heykelleriyle…

odunpazari-2

odunpazari-3

Tüm bu hareketliliğine tarihi boyut katan Odunpazarı bölgesi ise adeta bu şehrin asıl “eski” şehri…

odunpazari-4

1988 yılında tarihi ve kentsel sit alanı olarak tescillenen Odunpazarı bölgesi, kimi kaynaklarda ‘Karacaşehir’ olarak anılırmış. 1905 yılında Eskişehir’de çıkan büyük yangından sonra şehrin kamu binaları, ticarethaneleri, lüle taşı ustaları, demirciler ve bakırcılar Odunpazarı’na doğru kaymışlar. Osmanlı döneminin en güzel sivil mimari örnekleri böylece buradan günümüze ulaşmış.

odunpazari-5

Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi adı ile başlayan restore çalışmaları, bu evlerin hala sağlam ve göz doldurur biçimde ayakta kalmasını sağlamış. Değişimin boyutu gerçekten tahmin ettiğinizden fazla. www.odunpazari.bel.tr sayfasında projeden önce ve sonra evlerin durumunu inceleyebilirsiniz.

odunpazari-6

Odunpazarı, duvarlarının içinde türlü el sanatları saklayan bir çarşı gibi adeta. Lüle taşlarından yapılmış irili ufaklı eserler adeta birer sanat eseri gibi işleniyor. Lüle taşının şehri neden Eskişehir burada anlıyorsunuz. Ahşap, cam ve daha pek çok el emeği ürünü el sanatları çarşılarında bulabiliyorsunuz. Ayrıca turistik bölge diye acayip fiyatlar verme yarışına da katılmamış çarşılar bunlar.

odunpazari-7

odunpazari-8

El sanatları gibi pek çok müze de Odunpazarı evleri arasına gizlenmiş. Alt katı çağdaş cam sanatçılarının ilginç eserleriyle donatılmış, üst katı ise kent belleğini sunan dijital bir arşiv olan Osmanlı Konağı bunlardan biri mesela.

odunpazari-9

Türkiye’nin ilk Çağdaş Cam Sanatları Müzesi burada kurulmuş. Günümüz cam sanatçılarının ürettikleri eserler bu müzeyi süslüyor. Satış yok, sadece ziyaret maksatlı bir müzeyle karşı karşıyayız.

odunpazari-10

Odunpazarı’nda ayrıca cam üretimini izleyebileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz atölyeler de mevcut.

odunpazari-11

Yine tarihi konaklardan biri olan ve adı Eskişehir ile özdeşleşmiş Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in ismi ile anılan Balmumu Heykel Müzesi, yalnız yerli değil yabancı turistlerin de uğrak noktası.

odunpazari-12

Tur otobüsleri soğuk havaya aldırmadan dolduruyor müzenin önünü. Heykellerle fotoğraf çekilmek için sıra bekleyen ziyaretçiler sizi çok yorsa da, keyifli bir yer. Keşke ziyaretçileri grup olarak almasalar da insanlar bireysel gezebilse diyor ve yolumuza devam ediyoruz.

odunpazari-13

Bu iki dikkat çekici müzenin dışında başka müzeler de var ancak tarihi bir şehirde yalnızca müzelerin içinde kaybolmak yetmez. Konakların arasında dolaşmak, külliyeleri keşfetmek, lüle taşından kolyelere, küpelere, anahtarlıklara, tespihlere bakmak, çiğ böreğin tadına bakmak, Odunpazarı için alternatifler…

odunpazari-14

Safranbolu ve Beypazarı evlerinden daha özgün olduğu söylenen Odunpazarı’nın kalabalığı ya da ısrarcı satıcıları ile yabancıları sıkmaması da güzel.

odunpazari-15

Bir Cumhuriyet kenti olduğunu her daim vurgulayan Eskişehir, iki günlük bir keşif gezisiyle bitse de tadı damağımızda kaldı. Porsuk Çayı kenarında oturanlara bir kez de daha sıcak havalarda katılmak, Eskişehir’in yaz akşamlarını da görmek gerekecek gibi…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.